V Javorníku dokončili dlouholetou obnovu historického kostela sv. Kříže

Jeseník – V Javorníku na Jesenicku dokončili dlouholetou obnovu hřbitovního kostela, jedné z nejstarších památek svého druhu ve Slezsku. Její součástí byl také archeologický výzkum, práce vyvrcholily zrestaurováním objevených umělecky velmi kvalitních středověkých a částečně i renesančních fresek. ČTK to sdělila mluvčí olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Sandra Kolářová. Kostel svatého Kříže byl několik let uzavřený. Podle místostarosty Javorníku Jiřího Jury by návštěvníci měli prostory kostela poprvé znovu spatřit v červnu.

Kostel pochází ze 13. století. Práce podle památkářů pomohly poodhalit zapomenutou historii objektu a potažmo i města Javorníku. „Realizace rekonstrukce této významné památky též doložila pozici vratislavských biskupů v Javorníku v období středověku, a to i před rokem 1341, kdy na biskupský stolec ve Vratislavi usedl Přeclav z Pogarel, přítel a od roku 1352 kancléř českého krále Karla IV. Teprve jemu se podařilo Javornicko definitivně připojit k otmuchovsko-nisskému knížectví vratislavských biskupů,“ uvedla mluvčí.

SOUVISEJÍCÍVybrané církevní památky ve Zlínském kraji si lidé opět prohlédnou i s průvodci

Práce na obnově kostela začaly již v roce 2003 zrestaurováním obou portálů a jejich dveří. Následovala oprava renesančních krovů, břidlicové střešní krytiny a dřevěného stropu v lodi. V podkroví podle mluvčí Kolářové odborníci našli pozůstatky malovaného renesančního stropu. Věnovali pozornost také obnově fasády. Díky snížení vlhkosti v kostele se poté restaurátoři mohli zaměřit na fresky objevených v sondách na stěnách v interiéru.

Fresky od roku 2016 restaurátoři postupně odkrývali, fixovali a restaurovali. Lidé tak budou moci obdivovat obrazy biblického příběhu, které doprovázejí čtyři erby vratislavských biskupů, umístěné do vrcholu vítězného oblouku. Nejstarší erb patří Jindřichovi I. z Vrbna (v úřadu v letech 1302 – 1319), který jako první z vratislavských biskupů používal knížecího titulu. Během jeho vlády byla založena ve vratislavské diecézi řada nových kostelů a klášterů, především ve vesnicích. „Malby budou podrobeny dalšímu zkoumání a odbornému hodnocení, které může pomoci upřesnit dobu výstavby kostela. V současnosti se přikláníme k předpokladu, že se tak stalo někdy kolem poloviny 13. století,“ podotkla Sandra Kolářová.

Kostel je podle informací na stránkách Javorníku řazen k vynikajícím památkám středověkého stavitelství z poloviny 13.století. Jeho stavba je jedinou ukázkou přechodného stylu románsko – gotického na Jesenicku, která se zachovala bez pozdějších přístaveb ve své původní podobě, uvádí město. Kvůli výzkumu i následným restaurátorským pracím byla památka několik let uzavřená. Podle NPÚ by měl být kostel představen veřejnosti letos, stane se tak podle místostarosty Jiřího Jury pravděpodobně 2. června při příležitosti Noci kostelů. Od příštího roku by měl být již běžně přístupný.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. května 2023 Foto: Wikimedia Commons – kostel sv. Kříže

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář