Křesťan dnes

Indie: Podle ministra Manipuru bylo při etnickém násilí vysídleno 36 655 lidí a vypáleno 1 700 domů a kostelů

Podle hlavního ministra indického státu Manipur Birena Singha bylo v důsledku vypuknutí násilností mezi převážně hinduistickými protestujícími z kmene Meitei a převážně křesťanským kmenem Kuki vyhnáno ze svých domovů 36 655 lidí.

Regionální noviny (Sangei Express) citují jeho hodnocení, že většina byla evakuována, ale nejméně 10 000 lidí zůstává „uvězněno“ a „1 700 domů a náboženských staveb“ bylo zničeno.

„Je vyvíjeno veškeré úsilí na ochranu života a majetku, a to bez rozdílu v celém státě,“ uvádí list jeho slova. „Všem, kteří uvízli na různých místech, je poskytována nejlepší možná péče a podpora na bezpečných místech a v táborech s přístřešky“.

SOUVISEJÍCÍDav zabil šest lidí a vypálil dvacet pět kostelů na severovýchodě Indie

Ministr školství Thounaoj am Basanta Kumar podle listu Sangei Express 11. května uvedl, že zemřelo 68 lidí a 236 osob bylo zraněno. Místní křesťanské organizace v Manipuru však uvádějí mnohem vyšší čísla.

„Zkáza je obrovská. Něco takového cíleně proti křesťanům se v této oblasti ještě nestalo,“ řekl britskému listu Premier předseda Celoindické křesťanské rady, biskup Joseph D’Souza.

Podle křesťanské Rady dobré vůle v Čuračandpuru, kde žije 9 kmenových skupin, zemřelo při násilnostech přes 200 lidí a 86 vesnic bylo srovnáno se zemí.

„Nyní není bezpečné kamkoli chodit, hledat nebo sbírat mrtvá těla, ať už z nemocniční márnice, nebo z pole, nebo hledat pohřešované,“ vysvětlil regionální křesťanský vedoucí v Indii a řekl listu Premier, že přesná čísla nejsou stále k dispozici.

S odvoláním na zdroj z křesťanské Rady dobré vůle v Čuračandpuru uvedl, že počet vypálených kostelů dosáhl 165.

Fotografie, o které se s Premier Christian News podělili regionální církevní vedoucí, ukazují skupiny lidí v lesích s několika málo věcmi. Údajně se jedná o některé z vysídlených křesťanů, kteří jsou bez domova a skrývají se, pořádají modlitební shromáždění a zároveň hledají útočiště.  Na dalších je vidět kostely, které rozvášněné davy zapálily, včetně biblické školy.

„Naše kostely jsou rozhodně velmi těžce zasaženy,“ pokračoval biskup D’Souza.

„Slyšíme od našich pastorů, jak žijí a co dělají. Zůstávají v přístřešcích, přeplněných útulcích, a dívají se na všechny ty budovy, které byly vypáleny do základů. A tak, jak se dívají do budoucnosti a jak jsou vysídleni, kam mají jít? A co mají dělat?“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 16. května 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version