Íránská mravnostní policie bude znovu kontrolovat nošení hidžábu na veřejnosti

Teherán – Íránská mravnostní policie oznámila, že obnoví kontroly v ulicích, zda ženy dodržují pravidla o oblékání, například zakrytí vlasů. Stane se tak zhruba deset měsíců od smrti mladé Kurdky Mahsy Amíníové, píše dnes server BBC News. Amíníová zemřela poté, co ji policie zadržela kvůli volně nasazenému hidžábu – šátku, kterým si má muslimská žena zakrývat vlasy a dekolt. Její smrt vyvolala v Íránu silné protesty.

Zastánci konzervativního islámu již delší dobu žádají, aby policie začala znovu vymáhat pravidla oblékání u žen. Podle íránských pravidel, která jsou odvozena od místní interpretace práva šaría, musí ženy nosit hidžáb, který jim zakrývá vlasy, a dlouhé a volné šaty, aby nebyly patrné obrysy postavy.

SOUVISEJÍCÍ Írán: Soudce propustil křesťanský pár z vězení a rozhodl, že shromáždění domácí církve nejsou nezákonná

Podle mluvčího policie hlídky nejdříve vyzvou ženy, které podle nich pravidla nedodržují, k nápravě. V případě, že neuposlechnou příkazu, tak policie zahájí „právní akce“.

V září loňského roku mravnostní policie zadržela dvaadvacetiletou Amíníovou v Teheránu, protože měla volně nasazený hidžáb. Žena zemřela, když byla ve vazbě. Podle kritiků se tak stalo v důsledku policejního násilí, což bezpečnostní složky odmítají.

Úmrtí vyvolalo v zemi silné protesty, které trvaly měsíce. Během demonstrací zahynulo na šest stovek lidí. V období protestů mnoho žen přestalo nosit hidžáb, napsala BBC News. Podle serveru je i ze záběrů, které kolují na sociálních sítích, patrné, že až donedávna se pravidla méně dodržovala.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. července 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář