Iránští konvertité žádají vládu, aby mohli svobodně praktikovat svou víru

Tři křesťanští konvertité z Íránu uvěznění pro svou víru, zveřejnili video vyzývající tamní vládu, aby zabezpečila náboženskou svobodu v zemi.

Babak Hosseinzadech a Behnam Akladži byli mezi devíti křesťanskými konvertity zatčenými v roce 2019 za návštěvu domácího sboru ve městě Rašt na severu Íránu.

SOUVISEJÍCÍZ Íránu uprchla za lepším životem, ve Švédsku přivedla k Bohu 1500 muslimů

Muži byli podle informací portálu Premier odsouzeni k pěti letům vězení za „jednání proti národní bezpečnosti prostřednictvím propagace křesťanského sionismu“.

V posledních letech úřady většinu persky mluvících sborů násilně uzavřely, zatímco těm několika, které zůstaly otevřené, není dovoleno přijímat návštěvníky nebo nové členy. Navštěvování domácího sboru je trestným činem, za který lze uložit až pět let vězení.

Babak a Behnam si už z trestu odpykali dva a půl roku. Během několika týdnů dovolené z vězení oba muži nahráli vzkaz íránské vládě, kde se ptali, kde mohou bezpečně uctívat v rámci svých práv na svobodu vyznání. Muži také napsali společný dopis s pastorem Sahebem Fadaiem, který si odpykává šestiletý trest vězení.

Mansour Borji z organizace Article 18 sdělil portálu Premier, že v zemi roste počet křesťanských konvertitů, což vyvolalo obavy íránské vlády.

„Zintenzivnili represe vůči křesťanům, zvláště v posledních deseti až dvanácti letech. Kvůli tomu neustále slyšíme zprávy o zatčeních a vazbách.“ Borji dále poznamenal, že právo na náboženskou svobodu je zaručené ústavou, ale toto právo je neustále porušováno.

Organizace Open Doors, Artical 18, CSW a Release International vyzvaly komisaře OSN pro lidská práva, aby přijal opatření. „Jsme skupinou křesťanských organizací, sjednocených v našem závazku prosazovat a chránit lidská práva a v naší touze, aby lidská práva byla poskytnuta všem, v Íránu i na mezinárodní úrovni.“

„Píšeme vám, abychom požádali o váš bezodkladný zásah jménem persky mluvících křesťanů v Íránu, jejichž požívání práva na svobodu náboženského vyznání nebo přesvědčení  je komplexně porušováno, protože v současné době nemají žádné místo, kde by se mohli setkávat na bohoslužbách. Tato skupina zahrnuje konvertity ke křesťanství z muslimského prostředí a také etnické arménské a asyrské křesťany, kteří si přejí uctívat bohoslužby v národním jazyce (perštině), protože mnozí nerozumí žádnému jinému jazyku.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 13. prosince 2021 Foto: screenshot Vimeo

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář