Islamistická strana po osvobození Asie Bibi volá po smrti předsedy nejvyššího soudu

Islámábád – Pákistánský nejvyšší soud osvobodil křesťanku, která byla v roce 2010 odsouzena k trestu smrti za urážku islámského proroka Mohameda. Matku čtyř dětí dnes soud nařídil propustit na svobodu.

Rozhodnutí by mohlo vyvolat masivní pouliční protesty tvrdých zastánců islámu. Krátce po verdiktu zablokovaly stovky demonstrantů hlavní tah mezi metropolí Islámábádem a nedalekým Rávalpindí, shromáždění už se konají i v dalších městech, informovala agentura AP.

Do případu se vložil i pákistánský premiér Imran Chán, který v projevu v místní televizi vyzýval obyvatele ke klidu a k respektování rozhodnutí soudu. „Ti, kdo vyzývají k odmítnutí rozhodnutí soudu kvůli svým vlastním politickým zájmům neprokazují dobrou službu islámu,“ řekl Chán.

Asia Bibiová byla zatčena v roce 2009 po hádce s muslimskými ženami. Z bezpečnostních důvodů není známo, ve které věznici se nachází. Podle agentury Reuters dnešní osvobozující verdikt přivítali obhájci lidských práv. Vlivný radikální duchovní Chádim Husajn Rizví naopak už před rozsudkem vyzval své stoupence, aby manifestacemi ve všech větších městech vyjádřili svou „lásku k prorokovi“, pakliže bude Bibiová propuštěna.

Islamistická strana Tehríke Labajk (TLP) po rozhodnutí volá po smrti předsedy nejvyššího soudu a dalších dvou soudců, kteří trest smrti zvrátili. Mluvčí TLP informoval o výnosu vůdce strany Muhammada Afzala Kadrího, podle kterého si zmínění představitelé nejvyššího soudu zaslouží zemřít. Kadrí také žádá sesazení vlády premiéra Imrana Chána.

Kvůli podpoře křesťanky Bibiové byli v roce 2011 zavražděni pákistánský ministr pro menšiny a guvernér provincie Paňdžáb, kterého zastřelil člen jeho vlastní ochranky. V důsledku posledního vývoje případu úřady posílily bezpečnostní opatření u kostelů, stejně jako u sídla nejvyššího soudu v Islámábádu. Ve městě Multán už policie po střetech zadržela několik demonstrantů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

 

Autor: ČTK  Foto: YouTube, protesty v ulicích Islamabádu   

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář