Italský kardinál, kterého papež pověřil mírovou misí, míří do Kyjeva

Vatikán – Italský kardinál Matteo Zuppi, kterého papež František pověřil mírovou misí k ukončení války na Ukrajině, dnes zahájí dvoudenní návštěvu Kyjeva. Uvedl to v prohlášení Vatikán, podle nějž se vyslanec chce informovat o postojích ukrajinské strany.

„Jedná se o iniciativu, jejímž hlavním cílem je důkladně vyslechnout ukrajinské úřady ohledně možných způsobů dosažení spravedlivého míru a podpořit gesta lidskosti, která pomohou zmírnit napětí,“ uvádí se prohlášení zveřejněném na serveru Vatican News.

SOUVISEJÍCÍKirill se setkal s generálním tajemníkem SRC. „Před zahájením mírových jednání musí být vyřešena otázka USA“ 

Papež František pověřil Zuppiho mírovou misí na Ukrajině před dvěma týdny. Papež i Vatikán se od zahájení plnohodnotné invaze Ruska na Ukrajinu loni v únoru snažili nabízet jako zprostředkovatelé mírových jednání, jejich snahy ale dosud vycházely naprázdno.

Z prohlášení není zřejmé, zda má Zuppi na programu také setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Podle dřívějších informací agentury Reuters, která se odvolávala na diplomatický zdroj, by se Zuppi měl pokusit setkat zvlášť s hlavou ukrajinského státu a také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Zelenskyj se setkal s papežem ve Vatikánu při své cestě po Evropě v polovině května a při té příležitosti vyzval, aby Svatý stolec podpořil ukrajinský plán na dosažení míru, který mimo jiné předpokládá úplné stažení ruských sil z okupovaného území Ukrajiny. Naopak se chladně stavěl k jakékoliv papežské iniciativě, která by Ukrajinu kladla na roveň Rusku. „Nelze klást na stejnou úroveň oběť a agresora,“ uvedl tehdy Zelenskyj.

Zmínka v dnešním prohlášení o „gestech lidskosti“ zřejmě odkazuje na ukrajinskou výzvu, aby Vatikán pomohl s repatriací ukrajinských dětí. Kyjev odhaduje, že od loňského února bylo do Ruska nebo na Moskvou anektovaný poloostrov Krym odvezeno téměř 19.500 ukrajinských dětí, což označil za nezákonné deportace.

Zuppi spolupracoval s katolickou komunitou Sant’Egidio, která se zaměřuje mimo jiné na řešení konfliktů. Byl jedním ze zprostředkovatelů mírových jednání, která v roce 1992 pomohla ukončit občanskou válku v Mosambiku. Kardinálem jej papež jmenoval v roce 2019 a loni byl zvolen předsedou italské biskupské konference.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. červena 2023 Foto: Wikimedia Commons – Matto Zuppi

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář