Izraelští archeologové tvrdí, že mají důkaz o biblickém zemětřesení

Archeologové z Izraelského památkového úřadu se domnívají, že našli pozůstatky zemětřesení, které před 2800 lety zasáhlo Jeruzalém, tehdejší hlavní město judského království.

Zemětřesení je zmíněno v knihách Zachariáše a Amose. Zachariáš 14, 5 uvádí: Vy pak budete utíkat údolím mezi těmito mými horami, neboť to horské údolí bude sahat až k Asalu. Budete utíkat, jako jste utíkali před zemětřesením za dnů judského krále Uzijáše. Pak přijde Hospodin, můj Bůh, a s tebou všichni svatí, Bože.

SOUVISEJÍCÍArcheologové našli v Súdánu ruiny středověké núbijské katedrály

V Amosovi  1,1 se píše: Slova Ámose, který byl z tekójských drobopravců. Měl vidění o Izraeli za dnů judského krále Uzijáše a za dnů izraelského krále Jarobeáma, syna Jóašova, dva roky před zemětřesením.

Izraelský památkový úřad (IAA) ve svém příspěvku na sociální síti uvedl, že našel tyto důkazy během vykopávek v národním parku Davidovo město. Vykopávky odhalily „řadu rozbitých nádob, misek, lamp, kuchyňských potřeb a skladovacích nádob“ z doby, kdy se zeď budovy zhroutila. Úřad poznamenal, že nebyly nalezeny žádné známky požáru ani záměrného zřícení budovy.

Joe Uziel a Ortal Kalaf, kteří vedli výkopové práce,  rovněž potvrdili, že k zemětřesení došlo v polovině 8. století před naším letopočtem a „bylo pravděpodobně jedním z nejsilnějších zemětřesení ve starověku. Důkazy o jeho výskytu byly objeveny v minulých vykopávkách prováděných na různých místech po celém Izraeli,“ cituje stanovisko portál Premier.

 Nálezy vykopávek budou v září představeny na archeologické konferenci pořádané Megalim Institute.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 24. srpna 2021 Foto: IAA – Dr. Joe Uziel a Ortal Chalaf z Izraelského památkového úřadu

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář