Jak Gibsonův film odpoví na otázku, co Kristus dělal mezi smrtí a vzkříšením?

Mel Gibson se zapsal do povědomí křesťanů jako režisér filmu Umučení Krista. Snímek, který měl premiéru v roce 2004, velice barvitě popsal Ježíšovo ukřižování.

Produkce potvrdila, že v hlavních rolích se opět objeví Jim Caviezel (Ježíš), Maia Morgenstern (Maria), Christo Jivkov (Pilát) a Francesco De Vito (Petr). První verzi scénáře, napsanou Danem Gordonem, přepracoval Randall Wallace (autor Braveheart). Zachycuje události od třetí hodiny Velkého pátku po neděli Vzkříšení, které se doposud v kinematografii objevily jen okrajově.

Co je podle časopisu Newseek nejasné – a pravděpodobně klíčem k tomu, zda film uspěje nebo neuspěje – je to, jak si Gibson poradil s otázkou, co Kristus dělal mezi svou smrtí a vzkříšením.

Podle Newsweek jsou křesťané v tomto bodu rozděleni, a zatímco miliony katolíků věří, že Ježíš navštívil peklo, miliony protestantů – včetně evangelikálů, tomu nevěří.

Pokud se Gibson, který je katolík, rozhodne vylíčit Kristův sestup do pekla, riskuje ztrátu značné části publika, varuje americký časopis.

Podle Pew Research jsou protestanti se 43 procenty populace největší křesťanskou skupinou v Americe, zatímco katolíci s 20 procenty následují.

Teologické pochopení Ježíšovy návštěvy pekla vychází z Apoštolského vyznání víry, kde je popsáno, že Ježíš byl ukřižován, zemřel a byl pohřben. Sestoupil do pekel a třetího dne vstal z mrtvých.

Diváci budou šokováni

„Některé věci, které nemohu zatím prozradit, budou diváky šokovat,“ řekl v jednom z rozhovorů Jim Caviezel, který opět vystoupí v roli Krista. – „Neřeknu vám, jak Gibson postupuje, ale mohu říci, že to bude největší film v dějinách… Vzkříšení je ohromné téma… Snažíme se je uchopit přesvědčivým a poučným způsobem, aby film vnášel nové světlo a pokud možno se vyvaroval podivností,“ dodal americký herec.

„Film se bude nořit především do duchovních dimenzí,“ předeslal Mel Gibson. Nemůže být totiž pouhým popisem toho, co si všichni můžeme přečíst v evangeliu. Interpretace znamená zkoumání a hledání hlubších obsahů, uvedl režisér v rozhovoru s pastorem a evangelistou Gregem Lauriem.

Projekt sponzorovaný  společností Samuel Goldwyn Films má rozpočet 20 milionů dolarů a využívá rekvizity a kostýmy vyrobené pro předchozí film.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red- Datum: 25. května 2020  Foto:

Tags: ,,,,,,

7 Komentáře

 1. Ježíš sestoupil do Šeolu což je místo kde jakoby spí-jsou uchovány paměti duší. Neexistuje tam žádné „já“ prostě jako kapka která se stane součástí moře. Ježíš po tři dny existoval jako duch a naprosto splynul s Otcem – Ježíš v té době neměl duši/tělo ale byl jen DUCHEM…proto taky později říká Tomášovi ať si šáhne že není duch…který byl právě po dobu těch 3 dnů.
  Sám jsem byl v Šeolu takže vím přesně jaké to tam je.
  Co se týče pekla – Gehenny tak to je budoucí vývoj této obdivované země v rukou Satana, kde se reinkarnují duše pro jeho hrátky a protože si to duše vybrali ze svobodné vůle mohou tam být věčně.

  Pravý křest ohněm ukončí vládu Satana a promění tuto zemi. Satan bude spoután na tisíc let i se svou zemí a duše které si ho vyberou budou v kolotoči věčné smrti.

  Odpověď
 2. Křesťané by se na tu recyklaci starých kostýmů a rekvizit z prvního trháku moc těšit neměli. Především stále platí nezobrazíš si Boha….
  Těm, jejichž víru Hollywood svými filmy neuráží, více než padesátiletý Caviezel na věrohodnosti své postavy nijak nepřidá. Sebevědomí herci rozhodně nechybí, když tvrdí, že to bude největší film v dějinách.

  Předkládám, že žádná ztráta publika ohledně toho nesmyslu s Kristovým sestoupením do pekla nehrozí. Naopak. Zkušený prodejce svých filmů Gibson ví, že i negativní publicita naláká do kina. Navíc americké církevní publikum umí bez mrknutí oka překousnout nesmírné množství podobné teologie od svých oblíbených kazatelů a jen tak něco či někdo jej dnes už nerozhodí.

  Odpověď
  • Pro pana Pechance. Díval jsem se na ten Váš odkaz. Líbí se mi v tom textu, že hledáte odpověď v Bibli. Už dříve jsem se setkal s výkladem, který se snaží vycházet z původních hebrejských a řeckých textů. Ukazuje, že šeol ani hádes neznamenají peklo, ale místo, kde nespasené duše sestupují po smrti a čekají tam. Peklo nastane až po vzkříšení a budoucím soudu. Co na to říkáte?

   Jeden odkaz by byl třeba zde. https://www.gotquestions.org/Cesky/byl-Jezis-pekle.html

   Odpověď
 3. Mě to jako katolíka vůbece nezajímá, co si o tom filmu, kdo myslí. Zvláště ne nějaký radoby toltéééék. Na film se těším. Doufám, že bude mít stejně vynikající hudbu jako film předchozí. Ať je nám film inspirací.

  Odpověď
  • Nepsal jsem nic o tom co si myslím o filmu, který jsem ještě neviděl…takže by si někdo měl srovnat myšlenkové pochody.

   Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář