Jak překonat depresi?

Míra deprese na celém světě se neustále zvyšuje a křesťané nejsou imunní. Několik populárních křesťanů otevřeně hovořilo o svých bitvách s depresí a úzkostí, od Charlese Spurgeona po amerického pastora Perry Nobleho.

Podle Světové zdravotnické organizace vede deprese v nejhorším případě k sebevraždě a postihuje 300 milionů lidí na celém světě. Odhaduje se, že 15 procent lidí zažije depresi v určitém okamžiku svého dospělého života.

Průzkum v roce 2019 ukazuje různorodou směs zemí s nejvyšší mírou sebevražd. Mezi první čtyři patří: Litva, Rusko, Guyana a Jižní Korea. Mezi mladými lidmi vzrostl počet sebevražd u osob ve věku 18 až 19 let o 56 procent v období 2008–17. Deprese u mladých lidí ve věku 20 až 21 let se mezi lety 2009-17 zdvojnásobila a úzkost a beznaděj mezi 18 až 25letými vyskočily o 71 procent od roku 2008-17.

„Hlavním důvodem, že jsme v depresi, je vlastně to, že si nedokážeme představit lepší život, lepší já, lepší svět. Říkám lidem, že „když se dostaneme do deprese, vzdáváme se naděje, že můžeme vstoupit do života, který pro nás má Bůh,“ sdělil pastor McManus v rozhovoru pro The Christian Post.

Pastor vysvětlil, že lži zkoušejí a konzumují jednotlivce do té míry, že se stanou depresivními kvůli přesvědčení, že současný okamžik je „trvalým momentem“. Připomíná svědectví všech 29 lidí, kteří přežili skok z mostu Golden Gate v San Franciscu s myšlenkou na sebevraždu – přiznali se, že svého rozhodnutí litovali, jakmile skočili.

„Musel jsem si tolikrát připomenout, co právě teď cítím, čím právě teď procházím, je dočasné a existuje cesta ven. Je tu cesta vpřed a bude to lepší,“ dodal McManus o svém vlastním boji s depresí.

Nejde o změnu okolností, nýbrž o změnu pohledu, protože všichni lidé mají možnost zahloubit se do své deprese nebo proti ní bojovat.

„I když je to těžké, jeden z prvních kroků k tomu, abychom se dostali ven, je vděčnost. Protože když jste vděčný, začnete vidět dobro všude kolem vás. Když jste vděčný, vidíte to krásné a a naplňuje vás to nadějí,“ dodal.

„Když jste nevděčný, všechno, co vidíte, všechno, co se děje, je špatně. A bez ohledu na to, jak moc pro vás někdo něco dělá, nikdy to nestačí, protože když jste nevděční, vaše duše je jako černá díra – spotřebovává veškeré světlo a ponechává jen temnotu.“

Křesťanský umělec Steven Cutis Chapman dobře ví, co je to deprese. Zpěvák ztratil svou nejmladší dceru Marii Sue Chapmanovou při tragické autonehodě před svým rodinným domem v roce 2008 a jeho manželka Mary Beth, bojovala a stále bojuje s „chronickou depresí“.

„S tím bojujete, stejně jako byste bojovali s rakovinou nebo s cukrovkou nebo s jakoukoli jinou nemocí. Je tu nějaké stigma, které říká: Duševní nemoc, prostě potřebujete jenom povzbuzení a více se modlit a věřit. Myslím si, že je pravda, že potřebujeme dobrého terapeuta, potřebujeme dobrého psychiatra, to je vše,“ řekl Chapman v nedávném rozhovoru.

„Bůh je Bůh medicíny, stejně jako Bůh všeho jiného. Takže medicína, která může lidem pomoci, je důležitá. Myslím, že všechny tyto věci jsou pro nás důležité,“ dodal držitel mnoha prestižních hudebních cen.

Amanda Lindsey Cooková z Bethel Music řekla, že je schopna najít úlevu pro svou celoživotní bitvu s úzkostí, depresí a sebedůvěrou, když na nějaký čas odjede pryč na odlehlou chatu v lese. Poznamenala, že lidé mají tendenci utíkat před bolestí a zraněním ve svém životě.

„Máme tendenci myslet si, že neklid je problém. Tak se živíme rozptýlením, něčím jiným, něčím, co nás zbavuje té věci, která vzniká. Ale bude se to jen vracet, protože je to vlastně součást uzdravování.“

-mn-  Foto: Wikipedie – Steven Cutis Chapman

Tags: ,

2 Komentáře

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář