Jana Jochová: Svoboda slova začíná být po 30 letech od revoluce vážným tématem

Jana Jochová z Aliance pro rodinu popisuje problémy se společností Facebook, která může mít za následek blokaci účtu organizace.

Jak dlouho trvají vaše problémy se společností Facebook?

Celé to začalo 24. dubna, kdy jsem odpovídala našim oponentům. Ptali se, jak vypadá  obchod s dětmi, o kterém mluvíme a chtěli vidět nějaké e-shopy na děti, jak jsme to asi nazvali.

SOUVSEJÍCÍEvangelikálové se postavili na stranu finské političky a volají po svobodě slova

Vadily sociální síti některé konkrétní statusy?

Sdílela jsem tehdy nějakou stránku, která nabízí surogátní mateřství homosexuálním párům, včetně třeba čištění tělních tekutin od HIV.  Je tam možné vybrat si, odkud bude to ženské vajíčko a podobné „lahůdky“. Dala jsem k tomu krátký komentář, že to je podle nás ten zmíněný e-shop na děti. Toto bylo smazáno a dostala jsem třicetidenní blokaci na správu profilu Aliance. Náhled i možnost komunikovat ze soukromého profilu mi zůstala. Kolegům se pak ale také začaly zobrazovat různé výhrůžky. Pak nás kontaktovali někteří naši fanoušci, že nemohou dát naší stránce like, že je facebook varuje, že sdílíme nějaké dezinformace. A před pár dny se nám všem správcům a editorům objevil zákaz zvát na profil své přátele a pak, že naší stránce hrozí, cituji, že bude její zveřejnění zrušeno, omezí se míra distribuce a nastanou další omezení. To nás dost rozladilo, ale začali jsme se na to tedy připravovat.

Co budete dělat, pokud Facebook skutečně zablokuje váš účet?

Jsme na mnoha dalších sociálních sítích, v tom zatím posledním rozloučení jsme prosili naše fanoušky, ať se zaregistrují do našeho mailing listu, protože tak nějak počítáme, že když nás tedy smažou, že tohle bude náš hlavní komunikační kanál, který už tak snadno zrušit nejde. Samozřejmě si všechno zálohujeme, ale hlavně se snažíme udržet si nad tím nadhled a humor. To koneckonců naši oponenti snáší nejhůř. A taky počítáme, že využijeme všechny legální možnosti, jak se proti takovým věcem bránit. Myslím, že svoboda slova těch už více než třicet let po sametové revoluci začíná být zase vážným tématem, a to nejen v ČR.

Vnímáte tyto kroky v kontextu zápasu mezi konzervativními a liberálními hodnotami?

Dřív v mládí jsem si myslela, že jsem asi i dost liberál, svoboda pro mě byla jedna z nejdůležitějších hodnot. Pak jsem se vdala za silného konzervativce, ale neměla jsem potřebu to takto filozoficky nebo spíše politologicky řešit. Až když přišly děti, tak mě začala zajímat jejich budoucnost, a to jaký bude svět, ve kterém ony budou žít. A najednou jsem se ocitla uprostřed kulturní války, ve které pojmy, dříve jasně definované, ztrácí svůj obsah. Mne vlastně nejvíc překvapuje, jak mnozí lidé si odmítají vůbec připustit, že existuje nějaké dobro a zlo, jakoby se ze společnosti vytrácely všechny velké ideje, za které se dříve třeba i umíralo. Myslím, že stojíme na nějakém rozcestí a teď se tady rozhoduje, kam půjdeme a jaké hodnoty si jako společnost, ale i jako každý jeden z nás obhájíme. To facebookové omezování svobody slova je jen jedním z takových projevů toho všeho…

Autor: Michal Nosál Datum: 19. června 2021 Foto: Facebook – Aliance pro rodinu

Tags: ,,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář