Jižní baptisté jen těsně neschválili trvalý zákaz služby žen v pozici pastora 

Navrhovaná změna ústavy Jižní baptistické konvence (SBC), která by trvale zakázala ženám sloužit jako pastorky, ve středu nedosáhla požadované dvoutřetinové podpory delegátů.

Pro opatření, které k ratifikaci potřebovalo 66,66 % hlasů, hlasovalo 5 099, tj. přibližně 61 % delegátů, kteří odevzdali hlasovací lístky na výročním shromáždění největší americké protestantské denominace v Indianapolisu. Přibližně 38 %, tj. 3 185 delegátů, bylo proti návrhu.

SOUVISEJÍCÍJD Greear varuje, že Jižní baptisté by kvůli trvalému zákazu pastorek mohli přijít o kongregace 

Portál The Christian Post připomíná, že pozměňovací návrh získal mnohem menší podporu, než když jej na výročním shromáždění SBC v červnu 2023 navrhl pastor Mike Law z Virginie, který získal přibližně 80 % hlasů od více než 12 000 delegátů.

Příznivci Lawovy snahy o kodifikaci zákazu pastorek v denominaci ho oslavovali jako „hrdinu“.

„Mike Law je hrdina,“ uvedl William Wolfe, výkonný ředitel Centra pro baptistické vedení, v prohlášení na sociální síti X. „Pokud má mít SBC nějakou budoucnost, musíme nahradit zkorumpované a kompromitující vedení platformy muži, jako je Mike Law, na všech pozicích.“

V komentáři před středečním hlasováním Law uvedl, že „v loňském roce jsme se dozvěděli, že v SBC je více než 1800 sborů“ s ženami pastorkami.

Pastor Grant Castleberry ze Severní Karolíny, který hlasoval pro podporu tohoto opatření, se otevřeně modlil za jeho ratifikaci a řekl, že by mohlo jít o „jedno z nejdůslednějších rozhodnutí v moderní historii SBC“.

Pastor Steve Gentry z Virginie, souhlasil. „Protože jsme přistoupili k tajnému hlasování, chci, aby bylo jasné, že jsem hlasoval pro novelu ústavy. Bez ohledu na výsledek je to zásadní a aktuální změna, která je v životě SBC potřebná,“ napsal Gentry na X před sečtením hlasů.

Baptistická ústava z roku 2000 definuje „pastora“ jako „toho, kdo plní pastýřský úřad a vykonává pastýřské funkce“. Článek VI ústavy dále uvádí, že biblickými úřady jsou pastor a diakon a „přestože jsou pro službu v církvi obdarováni muži i ženy, úřad pastora je omezen na muže, jak je kvalifikováno Písmem“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 14. června 2024 Foto: Baptist Press – Pastor Mike Law

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář