Jsou bílí evangelikální pastoři ve sporu se svými věřícími? Nová studie říká, že ne

V posledních dvou letech se skupina vlivných evangelikálních vedoucích oddělila od svých sborů nebo denominací, většinou kvůli neochvějné podpoře Donalda Trumpa nebo kvůli dalším teologickým tématům. 

Tyto kroky, jejichž nejvýznamnějšími představiteli byli teolog Russell Moore a učitelka biblických studií Beth Mooreová, ale i další, naznačily prohlubující se rozkol mezi známými evangelikálními vůdci a řadovými věřícími.

SOUVISEJÍCÍ Pastoři zažívají více osamělosti a méně podpory, což je „důvod k obavám“, varuje Barna

Nová studie zveřejněná v posledním čísle čtvrtletníku Politics and Religion však ukazuje, že neexistují žádné důkazy o tom, že by bílí evangelikální duchovní byli politicky méně konzervativní než jejich kongregace. Ve skutečnosti jsou podle průzkumu bílí evangelikální duchovní stejně konzervativní, ne-li více, než členové jejich sborů.

Religion News Service píše, studie Duke University ukázala, že 74 % bílých evangelikálů uvedlo, že jejich politické názory jsou přibližně stejné jako u většiny lidí v jejich kongregacích. (Pouze 12 % bílých evangelikálních duchovních uvedlo, že jsou liberálnější než jejich kongregace, a 13 % uvedlo, že jsou konzervativnější).

„To skutečně vyvrací představu, že existuje mnoho evangelikálních duchovních, kteří jsou liberálnější než jejich členové,“ řekl RNS sociolog Duke University Mark Chaves.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 12. srpna 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář