Kardinál Zen: Hongkong potřebuje zázrak z nebe, Vatikán nám nepomůže

Kardinál Joseph Zen, jeden z největších kritiků Čínské komunistické strany, prohlásil, že nový bezpečnostní zákon ohrožuje autonomii města. Odsoudil také mlčení Vatikánu v této otázce.

„Bojíme se a máme strach,“ řekl Zen pro portál Crux s odkazem na nový bezpečnostní zákon, který má Peking zavést Hongkongu. „Potřebujeme zázrak; potřebujeme zázrak z nebe.“

S kritikou Číny se ozval také biskup Malý za omezování lidských práv. Varoval před stupňujícím se pronásledováním křesťanů. Malý podpořil petici, kterou zveřejnila česká pobočka Amnesty International o situaci v Hongkongu. Aktivisté se obávají, že čínská vláda novým zákonem o národní bezpečnosti vystupňuje svůj tlak na ostrov.

„Čínští představitelé přitvrzují v omezování občanských svobod. Pronásledování křesťanů se zintenzivňuje. Zásahy proti „advokátům chudých“ rostou, Hongkong je oklešťován centrální mocí,“ napsal při podpoře petice na Facebooku Malý.

Hongkong byl téměř rok místem masivních prodemokratických demonstrací kvůli návrhu zákona, který by umožnil vydání občanů do pevninské Číny. Ačkoli byl zákon nakonec stažen, protesty pokračovaly až do vypuknutí koronavirové pandemie.

 

Přijetí bezpečnostního zákona pro Hongkong schválil čínský parlament. Na základě této právní normy budou moci pekingské orgány zřídit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost. Podle kritiků tím Hongkong přijde o výsady, jež mu zaručuje princip „jedna země, dva systémy“, který ostrovu zaručoval svobodu a demokracii.

Zen poznamenal, že předchozí bezpečnostní opatření navrhované v roce 2003 bylo nakonec po rozsáhlých protestech zrušeno. Podle Zena se mnozí obávají, že nový zákon „bude ještě horší“.

„Určitě to poškodí naši autonomii,“ vyjádřil katolický kněz svou obavu. Čínské úřady by obviněné občany ostrova mohly soudit ne v Hongkongu, ale v Číně podle tam platných zákonů.

„Všechny tyto věci nás velmi znepokojují,“ uvedl kardinál. „Zdá se, že to zcela zničí to, co slíbil čínský režim Hongkongu, pokud jde o autonomii.“

„Nemáme na Peking velký vliv, neposlouchají nás. Považují nás za nepřítele a to je problém,“ poznamenal. „Myslím, že můžeme očekávat něco hrozného.“

Portál Crux dodává, že Zen je hlasitým oponentem vatikánského ministra zahraničí, italského kardinála Pietra Parolina a dohody Svaté stolice s Čínou o jmenování biskupů, jejichž podrobnosti ještě nebyly zveřejněny. Nyní kritizuje mlčení Vatikánu ohledně nového bezpečnostního zákona.

„Je mi líto, že nemůžeme od Vatikánu očekávat nic. V těchto posledních letech nikdy neřekli nic, co by Čínu kritizovalo za její pronásledování,“ řekl a dodal že „odevzdali církev čínské autoritě“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 12. června 2020  Foto: Wikimedia Commons – kardinál Zen

Tags: ,,,

2 Komentáře

  1. Je to proces, který vždy probíhal a probíhá více či méně skrytě na celé planetě. Boj dobra se zlem. V případě Hongkongu je to jasně viditelné, ale jinde probíhá to samé ve stejném principu, pouze s tím rozdílem, že ne tak razantně, ale dlouhodobě a nenápadně, například jako „něco za něco“. Dějiny Evropy a především současná existence EU a její struktura moci nám nabízí obraz. A celková pozice a role Vatikánu? Rozhodně není netypická, pouze potvrzuje pravdu Svatého Písma. Je to pro někoho překvapující?

    Odpověď
  2. Každý občan naší země může něco udělat proti křivdě, kterou čínská totalitní vláda v Honkongu páchá. Může to ovlivnit jen nepatrně, ale spojení nepatrných kapiček tvoří obrovitý oceán. Co tedy můžeme podniknout? Můžeme vznést protest proti prezidentu Miloši Zemanovi, který jezdí do Číny „učit se stabilizovat společnost“. Má to vůbec význam? Zajisté ano když uvážíme, kolik energie čínská vláda vynaložila, aby zabránila Jaroslavu Kuberovi v cestě na Tchaj-wan. Čínská vláda vehementně usiluje o vlivné spojence všude ve světě. Příkladem může být nizozemský konglomerát firem původem českého podnikatele a Zemanova spojence Petra Kellnera provozujícího v Číně nechvalně známý Home credit.

    Obrovský nátlak na Jaroslava Kuberu jak ze strany čínského velvyslance, tak ze strany Miloše Zemana a nejasné okolnosti Kuberovy smrti by mohly všem otevřít oči. Čína je totalitní stát nebezpečný pro celý svět. Vzpomeňme na Karla Čapka, který varoval před totalitním Německem svojí knihou Válka s mloky. Dnes není na pořadu dne otázka ekonomické spolupráce s Čínou, ale obrana proti závislosti nás i celého světa na ní. Ostatně Číně vládnou komunisté a my s nimi máme své zkušenosti.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář