Kardinál Zen: Parolin dobře ví, že lže o dohodě mezi Vatikánem a Čínou

Ostrá slova přednesl kardinál Joseph Zen na adresu vysokého vatikánského úředníka. Emeritní hongkongský biskup patří k nejhlasitějším kritikům dohody mezi Vatikánem a Čínou.

„Kardinál Parolin ve svém milánském projevu lhal a nebojí se ani o své svědomí,“ kritizoval projev vatikánského státního sekretáře Zen. Vatikán teď čelí kritice za svůj postoj ke komunistické Číně, ve které křesťané od nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga čelí rostoucímu útlaku.

„Četl jsem projev, který 3. října v Miláně přednesl státní tajemník kardinál Pietro Parolin. Není v žádném případě hloupý ani ignorant, ale s otevřenýma očima řekl řadu lží,“ napsal na svém blogu kardinál Zen.

„Nejhorší byla urážka emeritního papeže Benedikta XVI., když Parolin řekl, že(Benedikt) schválil dohodu mezi Vatikánem a Čínou o jmenování biskupů, která byla podepsaná před dvěma lety,“ pokračoval.

„Parolin ví, že lže. Ví, že vím, že je lhář. Ví, že každému řeknu, že je lhář. Nemá žádnou soudnost a je také odvážný. K čemu se teď odváží? Domnívám se, že se nebojí ani svého svědomí.“

Zen obvinil Parolina, že se přes dialog s Čínou snaží změnit atmosféru nedůvěry, ale připomíná mu, že to nebyla jen „nedůvěra,“ která ovlivnila vztahy mezi Vatikánem a Čínou, ale hlavně historie pronásledování věřících, kteří byli nuceni pro svoji víru jít do vězení, případně byli nuceni opustit zemi.

„Polovina církve skončila ve vězení a pracovních táborech. Vzpomeňte si na mladé křesťany, kteří vstoupili do vězení jako teenageři a v době propuštění jim bylo téměř 40 let (kromě těch, kteří tam zemřeli),“ argumentuje Zen. „Druhá polovina církve po mučení od Rudé gardy také skončila ve vězení,“ dodal.

Někteří se podle emeritního biskupa ptají, zdali není nejlepší zapomenout na utrpení.  Odpustit se má, ale ne zapomenout, tvrdí Zen, protože „historie je učitelkou života.“

Dále připomíná zkušenosti monsignora Claudia Celliho, který byl vyjednavačem před Parolinem, a který si stěžoval, že čínský protějšek nevyjednával, jen opakoval: Podepište dohodu.

„Arcibiskup Celli má dnes pro nezávislou církev v Číně jediné slovo: soucit. Skutečným soucitem však musí být osvobození otroků od otroctví, nikoli povzbuzování, aby byli dobrými otroky,“ poukazuje Zen na utrpení církve pod komunistickým režimem.

Straně oddané kněží emeritní biskup přirovnal k „loutkovým biskupům,“ kteří jsou více „vládními úředníky než pastýři stáda.“

„V dopise z roku 2007 papež Benedikt objasnil zásadu, kterou se musí řídit každý dialog: člověk nemůže chtít dosáhnout výsledku za každou cenu, dobrý výsledek závisí na vůli obou stran,“ poznamenal Zen.

„Ve své knize Pro lásku k mým lidem nebudu mlčet, jsem popsal okolnosti, jak se mocenská skupina ve Vatikánu při řešení problémů s pekingskou vládou neřídila linií papeže Benedikta.“

Když papež František zavolal Parolina, aby z něj udělal ministra zahraničí, jednou z prvních věcí, které Parolin udělal, bylo nastolení nového kurzu vůči Číně. „Říkáš, že Parolin manipuluje Svatého otce? Ano, nevím, proč se papež nechá manipulovat, ale mám důkazy, které to dokazují,“ tvrdí Joseph Zen.

„Sám Parolin a jeho stoupenci často tvrdili, že špatná dohoda je lepší než žádná dohoda. Nerozumím tomu, přestože jsem učitelem morálky. Vždy jsem učil, že zlo se nedá udělat ani s dobrým úmyslem,“ podotkl Zen ke kritizované dohodě, jejíž detaily nebyly zveřejněny. „Lidé říkají, že dohoda je dobrá, a čínští komunisté konečně uznali papeže jako nejvyšší autoritu katolické církve. Pokud text neuvidím, nevěřím mu.“

Hongkongský biskup  se dále ptá, zda je vůbec možné věřit totalitnímu režimu. „Existovala nějaká smlouva s Napoleonem nebo s nacistickou vládou?“ Podle Zena je čínská církev plná „oportunistických“ biskupů a lidí, kterým jde jen o peníze a kariéru.

Obnovení čínsko-vatikánské dohody nedávno kritizoval americký ministr zahraničí Mike Pompeo: „Představa, že se Vatikán s Pekingem pokouší obnovit dohodu o jmenování biskupa, je „ šílená“a dodal: „S ďáblem nemůžete vyjednávat, ale bojovat; církev by neměla přijímat pravidla od státu, a to platí pro všechny.“

Kardinál Zen je otevřeným kritikem podbízivého vztahu Vatikánu vůči Číně. Odsoudil také ticho Vatikánu při protestech občanů na ostrově proti postupnému zavádění kontroly Pekingu nad svobodou v Hongkongu. Opakovaně řekl, že on mlčet nebude a je připraven se za své názory postavit před soud a jít do vězení. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 13. října 2020 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Zen

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář