Katolická diecéze v Manipuru popisuje „naprostý kolaps“ pořádku v indickém státě

Podle hodnocení, které vypracovaly římskokatolické úřady v arcidiecézi hlavního města Imphalu, došlo v neklidném severovýchodním indickém regionu Manipur k „úplnému zhroucení ústavního mechanismu státu“.

Zpráva, kterou získal Premier Christian News, podrobně popisuje ničení a uvádí, že „katolická církev a její instituce utrpěly škody běsněním davu nejméně na deseti místech“, včetně kostelů, pastoračních center a katolických vysokých škol.

S odkazem na útok na farnost svatého Pavla, která se nachází v Sangaiprou v Imphalu, se uvádí, že „byly rozbity okenní tabule, dveře, interiér kostela, sochy, krucifix, ozvučení, hudební nástroje atd. a vše, co se nacházelo v kostele, a oltář byl zapálen. Požár uhasili katecheté, kteří bydlí ve stejném areálu“.

SOUVISEJÍCÍV Manipuru pokračuje zabíjení, modlící se křesťanka byla zastřelena v kostele

„Následujícího dne útočníci vešli do kostela, sebrali z kuchyně plynové lahve na vaření… a poté, co naházeli všechny lavice a cennosti, rozbili, vyrabovali a zapálili kostel i … budovu“. Kněžím prý „nezbylo nic jiného“ než „utéct do bezpečí“.

Podle zprávy, přestože násilnosti začaly 3. května 2023, „k vypalování domů včetně centra města Imphal dochází i nadále“. Dokument se ptá, proč federální vláda v Dillí nezasáhla.“

Dokument zveřejněný v Manipuru 15. června popisuje to, co nazývá „bezprecedentním násilím a nepokojem“, a uvádí, že „násilí a žhářství pokračuje v nezmenšené míře“. V prohlášení se dále uvádí, že „byly ztraceny cenné životy, domy/vesnice byly vypáleny nebo zničeny, majetek byl demolován a rabován, modlitebny byly znesvěceny a zapáleny“.

Podle hodnocení bylo více než 50 000 lidí „vysídleno a zůstalo bez domova“ a ve státě panuje „strach, nejistota a všeobecný pocit beznaděje a zoufalství“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 28. června 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář