Katoličtí biskupové varují Němce, že jejich Synodální cesta by mohla vést ke schizmatu 

Více než 70 biskupů z celého světa zveřejnilo „bratrský otevřený dopis“ německým biskupům, ve kterém varují, že rozsáhlé změny církevního učení obhajované probíhajícím procesem známým jako Synodální cesta mohou vést ke schizmatu.

Dopis vyjadřuje „naše rostoucí znepokojení nad povahou celé německé Synodální cesty“, což podle signatářů vedlo ke zmatku ohledně církevního učení a zdá se, že je více zaměřen na lidskou vůli než na Boží.

SOUVISEJÍCÍNěmečtí katoličtí biskupové vítají iniciativu, která vyzývá ke změně učení církve o sexualitě

„Nenasloucháním Duchu svatému a evangeliu jednání synodní cesty podkopává důvěryhodnost církevních autorit, včetně papeže Františka; křesťanské antropologie a sexuální morálky; a spolehlivost Písma,“ stojí podle Catholic News Agency v dopise.

„Ačkoli vykazují dojem náboženských myšlenek a slovníku, zdá se, že dokumenty Německé synodální cesty jsou z velké části inspirovány nikoli Písmem a Tradicí – které jsou pro Druhý vatikánský koncil jediným posvátným pokladem Slova Božího – ale sociologickými analýzami a současnými politickými a genderovými ideologiemi,“ pokračuje dopis.

„Dívají se na církev a její poslání spíše optikou světa než optikou pravd zjevených v Písmu a autoritativní tradici církve.“

Dopis byl podle CNA zveřejněn v úterý. Mezi její první signatáře patřilo 49 biskupů ze Spojených států. Dalších 19 je z Afriky, z toho 14 z Tanzanie. Organizátoři dopisu poskytli e-mailovou adresu — episcopimundi2022@gmail.com — kterou mohou ostatní biskupové použít k přidání svých jmen do dokumentu.

Mezi těmi, kdo dokument podepsali, jsou takoví známí preláti jako kardinál Raymond Burke, kardinál George Pell, arcibiskup Salvatore Cordileone ze San Francisca a arcibiskup Samuel Aquila z Denveru.

Prezident polské katolické biskupské konference a severští biskupové vyjádřili podobné obavy. Druhá skupina vydala otevřený dopis, ve kterém varovala před tím, co nazvala „kapitulací před duchem této doby“ a „ochuzením obsahu naší víry“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 13. dubna 2022 Foto: Wikimedia Commons – George Pell

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář