Kazachstán: Desítky odsouzených za zveřejňování náboženských textů na internetu nebo nabízení literatury

Podle organizace Forum 18 je účelem trestů „zastrašovat osoby“, které využívají své náboženské svobody. Tresty zahrnují pokuty ve výši dvou průměrných měsíčních mezd a zákazy náboženské činnosti.

V roce 2022 zahájily kazašské orgány nejméně 143 trestních stíhání v souvislosti se svobodou náboženského vyznání nebo přesvědčení. Většina z nich (130) skončila odsouzením, uvádí lidskoprávní organizace Forum 18.

SOUVISEJÍCÍPolicie v Uzbekistánu během Velikonoc vtrhla do modlitebny a brutálně zbila členy baptistické církve 

„Tresty se používají za účelem převýchovy osoby, která se dopustila přestupku,“ uvedl tamní soud v jednom z případů.  

Kromě trestních řízení Forum 18 kritizuje, že „policie a státní zástupci používají tyto případy k zastrašování osob, které uplatňují své právo na svobodu náboženského vyznání nebo přesvědčení“.

 

Nejvíce případů se v roce 2022 se týkalo zveřejňování náboženských textů a nahrávek na sociálních sítích bez státního povolení (54), pak následovaly případy stíhání za nabízení náboženské literatury k prodeji bez státního povolení, ať už v obchodech nebo na internetu (30).

Zbytek přestupků se pohybuje od pořádání bohoslužeb bez povolení, pokusu o dovoz náboženské literatury, vyslovování slova „amen“ v mešitách, výuky náboženství nebo sdílení evangelia na veřejnosti.

Většinu trestů tvořily pokuty ve výši průměrného jednoho třítýdenního až dvou měsíčních platů. Soudy také zakazovaly jednotlivcům náboženskou činnost na tři měsíce nebo na blíže neurčenou dobu.

Forum 18 vysvětluje, že „ti, kteří odmítnou zaplatit pokutu, mohou být zařazeni na seznam dlužníků, kterým je zakázáno opustit zemi. Soudy mohou také nařídit srážky z jejich mzdy nebo zabavit majetek jako náhradu“.

Baptisté odmítli zaplatit pokuty s odůvodněním, že by neměli být trestáni za své právo na svobodu náboženského vyznání nebo přesvědčení. Výsledkem bylo, že mnozí z nich se dostali na seznam osob se zákazem vycestovat do zahraničí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 12. května 2023 Foto: Astana – Matej Klíč, Unsplash 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář