Kde oslaví Roš ha-šana?

Na bělorusko-ukrajinské hranici vznikla zvláštní složitá situace. Do ukrajinského města Umaň každoročně přijíždí 20–50 tisíc ortodoxních chasidských Židů z celého světa, aby tam oslavili Roš ha-šana, židovský Nový rok. Letos svátek připadá na data 18. 9. – 20. 9. Problém ale je, že Ukrajina má uzavřené hranice kvůli koronaviru. Stovky chasidů tak přijely do Běloruska a snaží se dostat na Ukrajinu přes běloruskou hranici.

Ukrajinci je odmítají vpustit, posílili zabezpečení hranice. Židé zůstávají již třetí den v neutrální zóně mezi Běloruskem a Ukrajinou. Modlí se, tančí, čekají, že to dobře dopadne a že se na Ukrajinu dostanou. Lukašenko dal příkaz situaci vyřešit, Ukrajina vyzývá poutníky, aby respektovali ukrajinské právo a nevyvolávali napjatou situaci na hranici. Běloruský Červený kříž jim vozí vodu, přivezli jim i kukuřičnou kaši, tu ale chasidé neuznali za košer a nepřijali ji.

Vatikán apeluje na běloruskou stranu, aby neprodleně pustila do země arcibiskupa Kandrusieviče. Bělorusko se k tomu zatím nechystá, naopak začalo prověřovat pravost jeho běloruského občanství…

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Olga (chce zůstat v anonymitě) Datum: 16. září 2020 Foto: Olga

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář