Keňský sbor neslyšících mění názor na „břemeno“ postižení

Jednoho odpoledne v areálu kostela svatého Ondřeje tančili mladí muži a ženy v půlkruhu a pohupovali se v rytmu bubnů. Vedoucí skupiny při pochodu soustředěně gestikulovala a dávala tanečníkům znamení, všichni mlčeli až na několik tlumených zvuků, když nacvičovali chvalozpěv „Oh How He Loves Me“.  

Skupina patří ke sboru neslyšících, známému jako Zion Praise Team. Sbor ovládá chvalozpěvy a bohoslužebné písně v americké znakové řeči a nadchne shromáždění při bohoslužbách v presbyteriánském kostele a v dalších křesťanských církvích v této východoafrické zemi.

SOUVISEJÍCÍMetodisté v Nigérii otevřeli první kostel pro neslyšící 

„Skupina ví, že její síla je v hudbě,“ řekla Religion News Service Judy Kihumbaová, 32letá koordinátorka služby pro sluchově postižené v církvi. „Při cvičení na tomto místě nacházejí více prostoru pro volný pohyb.“

Neslyšícím zpěv pomáhá i duchovně. „Když zpívají, je to činnost, která je povznáší na duši, je to pro ně terapie a také způsob uctívání. Cítí se díky tomu blíže Bohu,“ poznamenala Kihumbaová.

Kihumbaová, kterou BBC v loňském roce zařadila na seznam 100 nejinspirativnějších a nejvlivnějších žen světa, je zakladatelkou organizace Talking Hands, Listening Eyes on Postpartum Depression, která pomáhá neslyšícím ženám orientovat se v mateřství a zasazuje se o jejich duševní zdraví.

Účast ve sboru je pro jeho členy také cestou náboženského vzdělávání. To, že jsou neslyšící, vysvětluje Kihumbaová, „znamená, že v raném věku neinteragovali a nerozuměli Bibli, protože jejich rodinní příslušníci neznali znakovou řeč“.

Osvobozením je také to, že mají jeviště jen pro sebe. „Neslyšící milují zpěv, protože jen tak je nikdo neruší. Vychází to také z nejhlubšího místa jejich srdce,“ dodala. Mezi nejoblíbenější písně skupiny patří „Amazing Grace“, která podle členů sboru ukazuje, jak se o ně Bůh vždy stará.

„Služba sboru Sion vyvrací mýtus, že lidé s postižením jsou tu od toho, aby přijímali, aniž by něco vraceli společnosti,“ řekl RNS Sudan Nderitu, dlouholetý slyšící člen sboru, který s lidmi s postižením profesionálně pracuje.

Sbor založil v roce 1992 Kum Hee Moon, korejský misionář, který v Nairobi založil církev neslyšících Young Nak. O pět let později se tento sbor přestěhoval do kostela svatého Ondřeje a byl začleněn do hudební služby svatého Ondřeje a účastní se farních akcí, jako je například Týden hudby.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 4. února 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář