Konzervativní metodisté plánují založit novou denominaci

Skupina teologicky konzervativních členů Sjednocené metodistické církve (United Methodist Church) oznámila své plány o vytvoření nové církevní entity, jakmile se v denominaci ukončí proces rozdělení kvůli různým postojům k tématu homosexuality.

Sdružení konzervativních věřících podle Christian Post ve svém prohlášení oznámilo vznik Globální metodistické církve (GMC). Celý proces nebude oficiálně zahájen, dokud Generální konference UMC naplánovaná na rok 2022 definitivně neodsouhlasí proces rozdělení. Na synodu církve se otevře k diskuzi možnost konzervativním sborům opustit UMC a následně vytvořit vlastní denominační značku.

Související Progresivní metodisté založili novou denominaci, doktrína pro ně není důležitá

V rámci tohoto procesu vytvořila skupina konzervativců webovou stránku s vysvětlením, že nová nominace umožní svěcení žen a zavazuje se k rasové rovnosti.

Liberální metodisté také zakládají novou denominaci

Skupina progresivních metodistů loni v listopadu oznámila, že zakládá novou metodistickou denominaci s názvem Liberation Methodist Connexion pod zkratkou LMX.

Téměř padesát let diskutovala Sjednocená metodistická církev (UMC) o plném začlenění svých LGBTI členů, ale na kongresu denominace v roce 2019 delegáti hlasovali proti tomu, aby církev mohla vysvěcovat LGBTI duchovenstvo nebo uzavírat manželství osob stejného pohlaví. Od té doby se začalo pracovat na plánu, jak rozdělit denominaci pro ty, kdo homosexualitu schvalují.

Religion News Service (RNS) informovala, že o rozdělení mělo být rozhodnuto na generální konferenci v roce 2020, ale ta byla kvůli pandemii zrušena. Někteří členové církve se ​​prostě čekáním unavili, a proto se rozhodli jednat.  „Načasování bylo vedené Duchem svatým, který nás vedl k rozhodnutí založit LMX,“ uvedla podle RNS reverendka Althea Spencer-Miller během nedělní prezentace po první online bohoslužbě.

LMX se snaží přijmout „ všechny, kteří prožívají svou Bohem danou identitu“. To zahrnuje lidi všech pohlaví a sexuálních identit, ras a etnických skupin. Správná doktrína není pro novou denominaci určující, ale správné reakce na vybrané výzvy současnosti. To zahrnuje péči o Zemi a hledání nových způsobů společného soužití, která se staví proti bílé nadvládě, patriarchátu, klerikalismu a heterosexualitě jako jediné sexuální normě.

SouvisejícíKoronavirus oddálil debatu o rozkolu v metodistické církvi

V únoru 2019 uspořádalo UMC zvláštní zasedání Generální konference, na kterém delegáti hlasovali v poměru 438:384, aby schválili Tradiční plán. Tím delegáti odmítli změnit svůj postoj označující homosexualitu jako „neslučitelnou s křesťanským učením.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 5. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – metodistický kostel

Tags: ,,,,

1 Komentář

  1. Je dost děsivé, že explicitní biblické odsouzení homosexuálního jednání uznala tak malá většina ( 438:384) . Takže základní princip „Sola scriptura“ už neplatí?

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář