Křesťanka z Early Rain Covenant Church: Nikdy nezapomenu na ten den 

Ren Ruiting si bude navždy pamatovat 9. prosinec 2018 jako jeden z nejdramatičtějších dnů svého života.

Právě se zúčastnila zkoušky na nadcházející vánoční akci v Early Rain Covenant Church v Čeng-du v Číně a rozhodla se jít na večeři. Najednou jí začal pípat telefon – a zprávy byly znepokojující.

„Začaly mi chodit zprávy, že policie zatýká naše církevní vůdce a odvádí členy z jejich domovů,“ vzpomínala v nedávném rozhovoru pro The Christian Post.

Zpočátku tomu tehdy 22letá křesťanka nevěnovala velkou pozornost. „Bylo pro nás docela normální čelit tomuto druhu pronásledování,“ řekla. „Lidé chodívali na pár hodin na policejní stanici a pak se vrátili, takže jsem v tu chvíli nebyla příliš nervózní.“

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Ale brzy byly zprávy čím dál tím znepokojivější.

„Slyšela jsem, že náš pastor Wang I a jeho manželka byli zadrženi, a začala jsem mít obavy,“ uvedla pro Christian Post. „Mluvila jsem se svou kamarádkou a ona najednou zmlkla. Jeden moment by s vámi někdo mluvil a pak by úplně přestal komunikovat. Začala jsem mít strach.“

SOUVISEJÍCÍČínská pastorka byla za „podvod“ odsouzena na 8 let vězení 

Ren, která navštěvovala církevní seminář a věděla, že policie má její jméno, se bála, že bude další.

„Noc byla velmi, velmi mrazivá,“ řekla. „Sehnala jsem láhev s vodou, nějaké oblečení a nějaké peníze a odcestovala jsem do domu své přítelkyně.“

Zatímco se Ren schovávala v domě své přítelkyně, pokusila se poslat zprávu své rodině a přátelům, ale zjistila, že její WeChat, populární čínská aplikace, již nefungovala. Policie jí začala volat a vyzvala ji, aby si vytáhla SIM kartu z telefonu.

 SOUVISEJÍCÍ – Skupina čínských křesťanů nedostala v Koreji azyl, teď jim hrozí deportace 

„Nevěděla jsem, co se stalo mým přátelům, a oni nevěděli, co se stalo se mnou. Všichni jsme se cítili izolovaní. Nebyli jsme velká skupina, odváželi nás po jednom. V tu chvíli jsem se opravdu bála,“ uvedla pro americké křesťanské noviny. 

„Cítila jsem, že bych měla zmizet a nikdy jim nedovolit, aby mě našli, protože pokud mě najdou, možná mě pošlou do vězení nebo mě zbijí. Nevím. Jen jsem se strašně bála,“ popisuje svou zkušenost s praktikami komunistického režimu. 

Organizace Open Doors varuje, že monitorování neregistrovaných domácích sborů v Číně se za poslední rok zvýšilo, protože více společenství zažilo „obtěžování a obstrukce, jakmile byly jejich aktivity odhaleny“.

„Objevilo se několik zpráv o obtěžování a/nebo zavření neregistrovaných sborů,“ píše se v dokumentu zveřejněném Open Doors o Číně. „Zdá se, že úřady dávají přednost tomu, aby se kostely po zrušení omezení způsobených pandemií znovu neotevřely.“

Open Doors varuje, že mnoho neregistrovaných církví bylo „nuceno rozdělit se do malých skupin a shromáždit se na různých místech“.

Pokud jde o Early Rain, jednu z nejznámějších neregistrovaných presbyteriánských církví v Číně s více než 5 000 členy, nebyl zásah policie z prosince 2018 prvý. 

Komunistické úřady v roce 2008 provedly razii během modlitebního shromáždění Early Rain a zadržela pastora Wanga, známého učence a vystudovaného právníka, a 200 dalších členů církve. Všichni byli propuštěni do 24 hodin.

Ale zátah, který proběhl o deset let později, byl jiný.

S tvrzením, že ERCC porušilo náboženské předpisy, protože nebylo registrováno u vlády, úřady zapečetily majetek církve, včetně kanceláří, školky, semináře, biblické koleje a prohledaly domovy mnoha jejích členů.

Policie také přinutila členy církve, aby podepsali závazek, že už nebudou chodit do kostela.

V roce 2019 byl Wang odsouzen k devíti letům vězení na základě obvinění z podvracení vládní moci a nezákonných obchodních operací. Pastor, který veřejně zaujímal postoje k politicky citlivým otázkám, včetně nucených potratů a masakru, který v roce 1989 potlačil demokratické hnutí na náměstí Nebeského klidu, byl rovněž na tři roky zbaven svých politických práv a k pokutě kolem 150 tisíc korun. 

„Pastor Wang I byl nejen pronásledován pro své náboženské přesvědčení, ale byl také pronásledován, protože mluvil o lidských právech,“ řekla CP Ren. „Byl pronásledován velmi, velmi strašným způsobem. Dodnes jsou jeho žena a jeho syn doma hlídáni a každý jejich pohyb je monitorován.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 20. února 2022 Foto: Open Doors – Pastor Wang I

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář