Křesťanská organizace se ohrazuje proti zprávě Pew, která naznačuje úbytek křesťanů v Číně

Vedoucí křesťanské neziskové organizace se ohrazuje proti nedávné zprávě agentury Pew Research, podle níž se počet křesťanů v Číně mohl v posledních letech snížit v důsledku represí ze strany komunistické strany.

„Nedávná zpráva Pew Research o náboženské situaci v Číně naznačuje, že křesťanství v zemi stagnuje a možná dokonce klesá,“ napsal prezident a výkonný ředitel Global Christian Relief David Curry v článku pro Fox News Digital.

SOUVISEJÍCÍKřesťané byli během mezinárodního dne modliteb vyzváni k modlitbám za pronásledované věřící

„Vypůjčíme-li si však slova Marka Twaina, zdá se, že takové náznaky jsou značně přehnané. Ve skutečnosti se mnozí z nás, kteří se zasazujeme o pronásledované křesťany po celém světě, domnívají, že křesťanská komunita v Číně možná dokonce roste,“ pokračoval.

Curry, který působí také jako komisař v Americké komisi pro mezinárodní náboženskou svobodu (USCIRF), dále vysvětlil, že interní výzkum organizace Global Christian Relief naznačuje, že odhady Pew „se mohou lišit až o 100 milionů, ale nikdo skutečně nezná velikost“ čínské křesťanské populace.

Studie Pew cituje průzkum Chinese General Social Survey (CGSS), podle kterého se v roce 2010 v Číně ke křesťanství hlásilo 23,2 milionu dospělých, zatímco v roce 2018 se jich za křesťany označilo 19,9 milionu. Curry i Pew Research však upozornili, že takové údaje mohou být nespolehlivé.

„Bohužel si nemůžeme být jisti, jak jsou vzorce průzkumů ovlivněny politickými okolnostmi,“ uvedli ve studii. „Mohlo by dojít ke skutečnému nárůstu podílu dospělých Číňanů, kteří se hlásí ke křesťanství, což je měřením průzkumu skryto. Je například možné, že došlo k nárůstu příslušnosti ke křesťanství, který je v průzkumech kompenzován rostoucí neochotou respondentů označit se za křesťany v důsledku zesílené kontroly náboženských aktivit ze strany vlády. To je sice hypotetická možnost, ale z dostupných údajů z průzkumů nelze zjistit, zda tomu tak skutečně je.“

Curry napsal, že „podle analytiků Global Christian Relief a našich četných kontaktů přímo v Číně se hlásí pouze každý pátý člověk“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 28. listopadu 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář