Křesťanští uprchlíci z Náhorního Karabachu čelí v exilu nejistotě a chudobě

Elada Sargsyanová je potřetí v životě uprchlíkem. Narodila se v ázerbájdžánském hlavním městě Baku a v roce 1988, kdy se začal rozpadat Sovětský svaz, ve svých 19 letech uprchla z rodného města.

Kdysi početná arménská menšina ve městě byla vyhnána násilím, které vyvolalo vypuknutí etnického konfliktu v Náhorním Karabachu – na autonomním, převážně arménském křesťanském území v rámci převážně muslimské sovětské republiky Ázerbájdžán, která se měla brzy stát samostatným státem.

SOUVISEJÍCÍ . Exodus z Náhorního Karabachu: 100 000 Arménů oplakává útěk z křesťanské domoviny 

Zpravodajský portál Premier informuje, že Sargsyanová a její rodina uprchli do  Arménie a poté se usadili v Náhorním Karabachu, navzdory skutečnosti, že horská oblast byla v Ázerbájdžánu a ve válce s vládou v Baku. 

V roce 2020 přišli o další domov, když Ázerbájdžán – do té doby úzce spojený s Tureckem – ve druhé válce znovu dobyl velkou část Karabachu včetně jejich vesnice.

V září 2023, poté, co Ázerbájdžán bleskovou ofenzivou znovu obsadil zbytek Karabachu, což vyvolalo téměř úplný exodus, utekla Sargsjanová, které bylo v té době již 54 let, ze svého domova potřetí.

Stejně jako ostatních 120 000 etnických Arménů na tomto území trpěla devítiměsíční ázerbájdžánskou blokádou životně důležitých dodávek z Arménie a odmítla uvěřit naléhání Baku, že její práva jako občanky Ázerbájdžánu budou zachována.  

„Už jsem si zvykla,“ řekla portálu Premier Sargsjanová ve městě Masis na předměstí arménského hlavního města Jerevanu, kde nyní dočasně žije v nepoužívané mateřské školce spolu s dalšími 67 uprchlíky z Karabachu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 19. prosince 2023 Foto: Wikimedia Commons – Jerevan

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář