Křesťan dnes

Kritika ale i chvály Bohu. Jak reagovali baptisté, katolíci či metodisté na rozhodnutí Nejvyššího soudu USA o potratech 

Několik denominací reagovalo na páteční rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, který zrušil rozhodnutí ve věci Roeová v. Wade z roku 1973, jež legalizovalo potraty v celé zemi, a potvrdil tak zákon státu Mississippi zakazující většinu potratů po 15. týdnu těhotenství. 

„Ústava nepřiznává právo na potrat; rozhodnutí Roeová a Casey se ruší a pravomoc regulovat potraty se vrací do rukou lidu a jeho volených zástupců,“ uvádí se v rozhodnutí soudců. 

Rozhodnutí vyvolalo různé reakce ze strany církví a náboženských představitelů, od radosti až po smutek. 

SOUVISEJÍCÍJak reaguje církev na rozhodnutí Nejvyššího soudu USA o zrušení práva na potraty 

Předseda USCCB, arcibiskup José H. Gomez z Los Angeles, a arcibiskup William E. Lori z Baltimoru, předseda výboru USCCB pro aktivity na podporu života, vydali v pátek společné prohlášení. 

„Amerika byla založena na pravdě, že všichni muži a ženy jsou si rovni a mají Bohem dané právo na život, svobodu a hledání štěstí,“ napsali. „Tato pravda byla popřena rozhodnutím Nejvyššího soudu USA ve věci Roeová v. Wade, které legalizovalo a normalizovalo odebírání nevinného lidského života,“ cituje prohlášení portál The Christian Post. 

„Dnes děkujeme Bohu, že soud toto rozhodnutí zrušil,“ dodali. „Modlíme se, aby naši zvolení představitelé nyní přijali zákony, které budou podporovat a chránit ty nejzranitelnější z nás.“ 

V prohlášení zdůraznili, že nyní je čas vybudovat spravedlivou společnost.

„Je čas na zahojení ran a nápravu sociálních rozporů; je čas na rozumnou reflexi a občanský dialog a na to, abychom společně budovali společnost a ekonomiku, která podporuje manželství a rodiny a kde má každá žena podporu a prostředky, které potřebuje, aby mohla s láskou přivést na svět své dítě.“ 

Několik biskupů z katolické konference státu New York vydalo prohlášení, v němž vyjádřili „díky Bohu“.

„Toto spravedlivé rozhodnutí zachrání nespočet nevinných dětí, které prostě čekají na narození,“ pokračovali.

V prohlášení zdůraznili, že rozhodnutí je sice „soudním vítězstvím“, ale „nikoliv kulturním“. Biskupové se odvolávali na svůj dokument, který zveřejnili 22. května a který zahrnuje vytvoření prorodinné politiky podporující ženy a děti. 

„Budování kultury života není výhradně odpovědností vlády nebo hrdinných jednotlivců pracujících v první linii, v krizových těhotenských centrech a dalších službách,“ uvedli biskupové. 

„Všichni musíme respektovat důstojnost a posvátnost lidského života ve všem, co děláme: v tom, jak se chováme ke svým dětem, manželům a rodičům; v tom, jak se chováme na svém pracovišti; celkově v tom, jak žijeme Ježíšova dvě velká přikázání milovat Boha a milovat bližního,“ poznamenali podle CP. 

Komise pro etiku a náboženskou svobodu patřící pod Jižní baptisty v pátečním prohlášení oslavila rozsudek a označila jej za „dlouho očekávaný zvrat katastrofálního precedentu v oblasti potratů, který soud stanovil“. 

Úřadující prezident komise Brent Leatherwood uvedl: „Od teď bude více životů chráněno, než tomu bylo včera. „

„Zveřejnění tohoto rozhodnutí znamená skutečný zlom v hnutí pro život, okamžik, na kterém křesťané, advokáti a mnozí další neúnavně pracovali 50 let,“ prohlásil Leatherwood. „Jejich odhodlání prosazovat lidskou důstojnost a spravedlnost dosáhlo nejvýznamnějšího vítězství v historii hnutí pro život.“

Vedoucí oddělení SBC pro veřejnou politiku uvedl, že toto rozhodnutí neznamená konec práce pro ochranu života, protože potraty zůstávají v mnoha státech legální. 

„Radujme se tedy, že žijeme v zemi, kde lze stále napravovat minulé nespravedlnosti, a zároveň si vyhrňme rukávy, abychom zachraňovali nenarozené životy, sloužili zranitelným matkám a podporovali rodiny v našich komunitách,“ uvedli baptisté v prohlášení. 

Některé denominace, jako například Evangelická luterská církev v Americe, odsoudily zrušení rozsudku Roeová versus Wade. Předsedající biskupka Elizabeth Eatonová vydala pastorační poselství s odkazem na sociální prohlášení denominace z roku 1991. V dokumentu se píše, že „počet umělých potratů je zdrojem hlubokého znepokojení“, ale domnívá se, že tato praxe by měla být legální. 

„Mnoho lidí nyní shledává své morální jednání omezeným, protože federální zákon již nezaručuje přístup k legálním a bezpečným potratům,“ napsala Eatonová. „Již nyní čelí obtížným morálním otázkám a rozhodnutí Nejvyššího soudu USA jejich bolest jen prohlubuje.“

Eatonová se domnívá, že přenesení „rozhodování o regulaci potratů na státní úroveň zatěžuje a ohrožuje životy všech osob, které se potřebují rozhodnout o nečekaném těhotenství“.

„Jak nám připomíná naše sociální prohlášení, máme svobodu i povinnost sloužit bližním ve složitých situacích,“ dodal Eatonová. „Jako církev jsme v tuto chvíli povoláni k tomu, abychom rozpoznali a duchovně podpořili lidi, kteří se potýkají s rozhodnutími týkajícími se těhotenství.“

Rozhodnutí soudu odsoudila také Sjednocená metodistická církev, která ve svém prohlášení uvedla, že „toto rozhodnutí popírá hodnotu a důstojnost žen, které mají přístup k základnímu právu na podpůrnou péči a služby, které si zaslouží“.

„Tento závazek k posvátné hodnotě všech lidí nás vyzval k modlitebnímu zamyšlení nad spravedlností, právy a zdravím matky, dítěte a rodiny,“ uvedla podle Christian Post denominace. 

„Svou modlitební podporou a svědectvím jako církev potvrzujeme, že jsme stejně povinni respektovat posvátnost života a blaho matky i nenarozeného dítěte. Uznáváme tragické konflikty života, které mohou ospravedlnit potrat, a v takových případech podporujeme legální možnost potratu za použití řádných lékařských postupů.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 2. července 2022 Foto: screenshot YouTube

Exit mobile version