Kritizoval zločinecký Putinův režim. Uprchl Ruskem nejhledanější evangelikál 

V Rusku vládne zločinecký režim. Jurij Sipko se stal prvním obviněným evangelikálním křesťanem. 

Jednasedmdesátiletý bývalý předseda Ruského svazu evangelikálních křesťanů-baptistů byl jedním z mála ruských náboženských představitelů, kteří veřejně odsoudili válku na Ukrajině. Ačkoli za podobný odpor byli uvězněni sekulární aktivisté a několik pravoslavných kněží, až do minulého měsíce se nikdo z evangelikálů nestal terčem útoku.

Jak ale píše magazín Christianity Today 8. srpna úřady vznesly proti Sipkovi obvinění za veřejné šíření „vědomě nepravdivých informací“ proti ruské armádě. Provedly razii v jeho domě a dočasně zadržely jeho syna. O týden později byl zařazen na seznam hledaných osob.

SOUVISEJÍCÍKritizoval Putinovu válku na Ukrajině, stálo ho to pozici pastora 

Christianity Today tvrdí, že na základě upozornění nezávislých pozorovatelů uprchl 5. srpna ze země.

„Sluníčko svítí a já jsem zaopatřen,“ řekl Sipko v rozhovoru pro CT ze svého útočiště v Německu. „Chvála Bohu, žádné problémy nenastaly a policisté jsou ode mě daleko.“

Sipko svou odvahu přičítá Bohu. Jeho protiválečný aktivismus je inspirován Matoušem 10,28, kde se píše, že se nemáme bát těch, kteří mohou zabít jen tělo. Jako služebník slova i občan Ruska cítí, že bylo jeho povinností odhalit zločinnost Putinova režimu. 

Protože však dlouho očekával své zatčení, trvá na tom, že je nevinný.

„Je to protiprávní zákon, který zavedl protiprávní režim proti svým občanům,“ řekl pro Christianity Today Sipko. „Zločinem je zničení Ukrajiny. Zločinem je i mlčení.“

Těmito slovy obvinil téměř všechny své evangelikální kolegy. Podle Sipka nejenže zradili své ukrajinské bratry a sestry, ale tím, že se podřídili ruským úřadům, zradili i Boží království. Jejich mlčení je podle něj hanebné.

Po zprávě o obvinění proti Sipkovi si vedení ruských baptistů zachovalo odstup. Předseda Baptistické unie Petr Mitskevič prohlásil, že informace jsou „kusé“, a vyzval k modlitbám za Sipka. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 19. září 2023 Foto: Wikimedia Commons – Jurij Sipko

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář