Kritizoval Putinovu válku na Ukrajině, stálo ho to pozici pastora 

V září 2022, pět dní poté, co ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil mobilizaci 300 000 vojenských záložníků, aby jeho země pokračovala v invazi na Ukrajinu, odjel Michail Manzurin autobusem z Ruska do Kazachstánu a už se nevrátil.

Pětadvacetiletý mladík procházel na svém telefonu ruské sociální sítě, když uviděl příspěvek od svého bývalého pastora: Lidé, kteří utíkají z Ruska, aby se vyhnuli odvodu, jsou jako „krysy prchající z potápějící se lodi“, napsal. „Jsou to zbabělci.“

SOUVISEJÍCÍEvangelikálové připravili společnou výzvu k modlitbám za ukončení války na Ukrajině

Magazín Christianity Today píše, že Manzurin příspěvek okomentoval: „Měl bys vědět, že mluvíš o mně. Také jsem právě opustil Rusko.“

Tento pastor byl pro Manzurina a jeho ženu Nailju, „jako otec“. Vedl je od chvíle, kdy se poprvé obrátili ke křesťanství, a Manzurinovým dělal pastora několik let, než Michaila jmenoval vedoucím jejich sboru v Moskvě, aby mohl založit sbor v jiném městě.

SOUVISEJÍCÍ„Běda vám. A bojte se Boha“ – běloruský pastor varuje minské úřady po zbourání modlitebny

Když o několik měsíců později, v prosinci, Putin podepsal zákon, který zakazuje propagaci, „chválu“ nebo ztotožnění se s LGBT komunitou, tento pastor – a mnoho dalších ruských evangelíkálů – jásali. Rusko, napsal ten pastor na sociálních sítích, si vede mnohem lépe než „umírající Spojené státy“, země, která „šíří temnotu a hřích“.

Michail mu to oplatil: „Opravdu to můžeme říct o celém národě? A pokud říkáš, že Spojené státy a Evropa šíří temnotu a hřích, co právě teď šíří Rusko? Pravdu a světlo?“

Krátce po tomto komentáři ho pastor zablokoval na všech svých účtech na sociálních sítích.

Byl to jeden z mnoha vzácných vztahů, o které Manzurinovi přišli kvůli svému protichůdnému názoru na válku na Ukrajině. Michail řekl, že pastora mají stále rádi a chybí jim. „Ale už ho nemůžeme nazývat naším pastorem. Zastáváme zcela odlišné postoje.“

Rozkol mezi Manzurinovými a pastorem je mikrokosmem většího rozkolu mezi evangelikály v Rusku kvůli válce na Ukrajině. Veřejná kritika války Manzurinovy nestála jen vztahy, ale vedla je k tomu, že se svými dvěma syny, kterým ještě nebyly tři roky, požádali o politický azyl ve Spojených státech.

Podle prvních počtů ze zemí, které přijímají ruské emigranty, včetně Spojených států, odešlo od invaze na Ukrajinu v únoru 2022 nejméně 500 000 Rusů. Skutečný počet může být až milion.

Těžší by bylo vyčíslit duchovní cenu války, kterou Rusko zaplatí. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 16. září 2023 Foto: Wikimedia Commons – Vladimír Putin

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Pane Pavle V,

    zde se jistě velmi brzy objeví Vaše brilantní komentáře, na které se již všichni těšíme. Dovolím si Vám ale nabídnout, že není možné zůstat jen u tématu Ukrajiny a je třeba vidět dál. Jak jste si jistě všiml, očekává se již další vlna Covidu a pan ministr už dokonce vyzval k očkování. Do Itálie přijíždí stále více migrantů a země EU otálejí s jejich přerozdělováním. Prosím Vás proto, zasaďte se celou svoji osobností a svými skvělými znalostmi z oblasti medicíny a politologie, a zdůrazněte křesťanům, kteří pravidelně čtou Vaše trefné postřehy, o následující:

    1. Aby křesťané aktivně podpořili vakcinančí kampaň a byli vzorem v nošení ochranných zdravotních pomůcek.
    2. Aby vytvořili tlak na plnění povinností, ke kterým se konečně zavázala naše vláda, a ČR požádala o kvótu svých migrantů.

    Předpokládám, že Vaše myšlení bude jistě pozitivně kolidovat s těmito návrhy.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář