Kuba se vrací k taktice „tvrdé ruky“, v roce 2023 bylo zaznamenáno více než 600 případů porušování náboženské svobody

Po protestech v červenci 2021 pokračuje na Kubě potlačování náboženské svobody, neboť nová zpráva organizace pro sledování pronásledování uvádí 622 zdokumentovaných případů porušování náboženské svobody v roce 2023, kdy se opět začala uplatňovat taktika „tvrdé ruky“. 

Karibský ostrov si udržel vysokou úroveň incidentů podobnou 657 případům nahlášeným v roce 2022 a udržel si výrazný nárůst oproti 272 případům nahlášeným v roce 2021 organizací Christian Solidarity Worldwide se sídlem ve Spojeném království.

SOUVISEJÍCÍVýbuch kubánského hotelu vážně poškodil nejvýznamnější baptistickou modlitebnu v zemi

Zpráva CSW z března 2024 nazvaná „Represe a odpor – návrat k taktice tvrdé ruky“ podle portálu The Christian Post poukazuje na represivní legislativu a systematické porušování lidských práv, které postihlo náboženské vůdce a kongregace různých vyznání, včetně afrokubánských skupin, svědků Jehovových, protestantů a římských katolíků.

Komunistická kubánská vláda po protestech z 11. července 2021 zintenzivnila represivní opatření, která jsou zaměřena proti náboženským skupinám a vůdcům a přijímá stále tvrdší zákony. Registrovaná i neregistrovaná náboženská sdružení jsou vystavena dotěrnému sledování, opakovaným výslechům a výhrůžkám, jejichž cílem je potlačení náboženských aktivit.

„Vláda se nadále zaměřovala zejména na náboženské vůdce a jednotlivce, kteří nabízeli duchovní nebo materiální podporu rodinám politických vězňů,“ uvádí podle Christian Post zpráva. „Náboženští představitelé a jejich kongregace, kteří se pokoušeli reagovat na humanitární potřeby, jež se v mnoha částech ostrova stávaly stále naléhavějšími, byli obtěžováni, pokutováni a v mnoha případech jim byla pomoc, kterou se pokoušeli distribuovat, zabavena.“

Mezi několika případy porušování práv, na které zpráva upozorňuje, jsou náboženští představitelé, kterým bylo vyhrožováno a na které byl vyvíjen nátlak, aby v rámci „politiky sociální izolace“ vykázali ze svých kongregací rodinné příslušníky politických vězňů. Politickým vězňům byly odepřeny náboženské návštěvy nebo právo dostávat náboženské materiály. Děti byly ve škole vystaveny slovním urážkám „kvůli svému náboženskému přesvědčení“. Vedoucí neregistrovaných náboženských skupin čelili obtěžování, výhrůžkám a pokutám.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 19. března 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář