Kyjev si předvolal apoštolského nuncia kvůli výrokům papeže o Duginové

Kyjev/Ukrajina – Ukrajinské ministerstvo zahraničí si ve čtvrtek předvolalo apoštolského nuncia, aby mu vyjádřilo protest proti slovům papeže Františka ohledně zavražděné dcery ruského nacionalistického ideologa Darji Duginové. Informovala o tom dnes agentura EFE a agentura Interfax. Duginová zemřela minulý týden v Moskvě při atentátu a papež ji tento týden při generální audienci zařadil mezi nevinné oběti války na Ukrajině.

„“Ukrajina je hluboce zklamaná papežovými slovy, která nespravedlivě srovnávají agresora a oběť,“ sdělilo ministerstvo zahraničí nunciovi Visvaldasovi Kulbokasovi. Ukrajinská diplomacie v prohlášení zopakovala, že Kyjev se smrtí „ruské občanky na ruském území nemá nic společného“. Z atentátu, při kterém explodoval automobil Duginové, ruská tajná služba FSB viní ukrajinské zpravodajské služby, což Kyjev odmítá.

SOUVISEJÍCÍPapež vzpomněl na nevinné oběti války na Ukrajině, zahrnul do nich i Duginovou

Papež se ve středu na závěr generální audience ve Vatikánu modlil za Ukrajinu a za „tolik nevinných, kteří platí za šílenství všech stran“. „Myslím na tu ubohou dívku, kterou zabila bomba pod sedadlem auta v Moskvě. Nevinní platí za válku,“ řekl papež k sobotnímu atentátu, při němž Duginová (29) zemřela.

Už ve středu papežova slova odmítl ukrajinský velvyslanec ve Vatikánu Andrij Juraš. „Jak je možné mluvit o jednom z ideologů ruského imperialismu jako o nevinné oběti?“ napsal na twitteru Juraš. Podle něj ženu zabily ruské síly, aby z ní vytvořily mučednici. Dodal, že nelze uvažovat ve stejných kategoriích o agresorech a obětech agrese.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Papež ve středu také znovu vyzval k obnově míru „pro milovaný ukrajinský národ, který už šest měsíců trpí válkou“, a znovu také upozornil na války v jiných částech světa, jmenoval Sýrii či Jemen, kde tolik dětí trpí hladem. Připomněl i utrpení dětí, uprchlíků a sirotků, ukrajinských i ruských.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí v prohlášení k předvolání nuncia také uvedlo, že od začátku ruské invaze na Ukrajinu papež „nevěnoval zvláštní pozornost konkrétním obětem války“, mezi nimiž je i „376 ukrajinských dětí, které zemřely rukou ruských okupantů.“

Papež od začátku ruské invaze 24. února opakovaně vyzývá k ukončení války na Ukrajině. Při jedné z generálních audiencí ve Vatikánu, 6. dubna, vyzval i k zastavení masakrů, jaký se stal v Buči u Kyjeva, a rozvinul zašpiněnou žluto-modrou ukrajinskou vlajku, kterou mu přivezli z Buče. Poté pozval k sobě na pódium ukrajinské děti a rozdal jim dárky. „Tyto děti musely uprchnout do cizí země, to je jeden z důsledků války. Nezapomínejme na ně a nezapomínejme na ukrajinský lid,“ dodal tehdy papež.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26. srpna 2022 Foto: screenshot YouTube – Darija Duginová

Tags: ,,,,

4 Komentáře

 1. Duginová rozhodně nevinná nebyla. Podporovala vraždění Ukrajinců Rusy. Zastihla ji smrt, kterou přála jiným. Papež František prohospodařil své dobré jméno a není to v této válce poprvé.

  Odpověď
 2. Jistěže nebyla nevinná. Ale papež František to možná řekl schválně, aby trochu provokoval. Abychom si uvědomili, že bez viny není nikdo z nás.

  Odpověď
 3. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-kdo-nahradi-frantiska-pristi-papez-muze-byt-z-filipin-nebo-z-madarska-212457#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest196_discussion_timeline_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  Papež je podle mého názoru unaven. A možná zklamán. Řekla bych, že dost spoléhal na autority – duchovní i světské. Myslel si, že se tak podaří udržet mír a zajistit trochu lepší časy pro všechny.
  Je mi ho líto.

  Odpověď
 4. Duginová byla obět války, byl to sprostý teroristický čin. Každý kdo takové teroristické činy podporuje by si měl uvědomit, že zasévá zlo a zlo sklidí.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář