Kyjev získal zpět svých 28 vojáků výměnou za duchovního církve poplatné Moskvě

Kyjev – Ukrajině se podařilo získat z ruského zajetí 28 ukrajinských vojáků výměnou za jednoho duchovního Ukrajinské pravoslavné církve. Podle ruského servisu stanice BBC o tom informoval šéf ukrajinské tajné služby SBU Vasyl Maljuk. Ukrajinské úřady viní Ukrajinskou pravoslavnou církev ze spolupráce s Moskvou.

Při nedávných rozsáhlých raziích v klášterech a kostelech Ukrajinské pravoslavné církve SBU u některých jejích duchovních nalezla ruské pasy. Proti několika představitelům této církve také ukrajinské úřady nedávno v souvislosti s těmito prohlídkami zahájily trestní stíhání.

SOUVISEJÍCÍMoskevský patriarcha ve velikonočním poselství hovořil o míru

Ukrajina během výměny předala Rusku celkem dva duchovní, přičemž za jednoho z nich získala 28 vojáků. Jméno duchovního Maljuk nesdělil, neupřesnil ani datum výměny.

Ukrajinská pravoslavná církev, nazývaná též Ukrajinská pravoslavná církev moskevského patriarchátu, byla až do května loňského roku autonomní součástí Ruské pravoslavné církve. S ní se oficiálně rozešla poté, co odsoudila ruskou agresi proti Ukrajině. Ukrajinské úřady však tvrdí, že církev nadále s Moskvou spolupracuje. Kromě Ukrajinské pravoslavné církve působí v zemi také Pravoslavná církev Ukrajiny, která je považována za národní.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. dubna 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář