Kyperská církev si zvolila nového duchovního lídra 

Nejvyšší orgán kyperské církve v sobotu zvolil za arcibiskupa staleté církve Georgiose, teologa a bývalého učitele chemie, který nahradil zesnulého Chrysostoma II.

Třiasedmdesátiletý Georgios povede řeckou pravoslavnou církev, která má na středomořském ostrově velký politický a společenský vliv a zájmy od investic do nemovitostí až po podnikání.

SOUVISEJÍCÍ500 let stará ikona se vrátila do rukou pravoslavné církve na Kypru 

Křesťanský portál Premier informuje, že Georgios, který vystudoval chemii v Řecku a Británii a později vyučoval na středních školách, byl zvolen většinou hlasů šestnáctičlenného Svatého synodu.

Georgios byl blízký zesnulému arcibiskupovi, který uznal nezávislost ukrajinské pravoslavné církve na Rusku. Je to jedna z mála pravoslavných církví na světě, která tak učinila, i když to vyvolalo rozkol v jejích řadách.

Ve výběrovém řízení se dostal mezi tři favority vzešlé z veřejného hlasování, které proběhlo 18. prosince. Georgios se v tomto hlasování umístil na druhém místě s velkým odstupem za Athanasiem z Limassolu.

Athanasios, který je svými odpůrci považován za ultrakonzervativního, ale příznivci za osvíceného, se při veřejném hlasování i při posledních volbách arcibiskupa v roce 2006 umístil na prvním místě, ale tehdy ho vyřadily manévry ostatních duchovních.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 27. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář