Lidé v centru H.Králové si minutou ticha připomenuli oběti války na Ukrajině

Hradec Králové – Desítky lidí dnes na Masarykově náměstí v centru Hradce Králové uctily obětí války na Ukrajině, vyjádřily podporu Ukrajincům a protest proti této válce. V davu bylo možné zahlédnout ukrajinské žluto-modré vlajky, lidé si připomněli oběti války minutou ticha. Zazněla také česká a ukrajinská hymna, zjistila na místě ČTK. Setkání zorganizovala Diecézní charita Hradec Králové ve spolupráci s Regionálním ukrajinským spolkem ve východních Čechách.

„Děkujeme všem, kteří se jakkoli zapojili do pomoci (Ukrajincům),“ řekla v úvodu ředitelka Diecézní charity Hradec Králové Anna Maclová.

SOUVISEJÍCÍV H.Králové bude v pátek setkání k ročnímu výročí od ruské invaze na Ukrajinu

Podle policie se shromáždění zúčastnilo přibližně 200 lidí, akce se odehrála poklidu.

Charita je jednou z institucí v kraji, která významně pomáhá válečným běžencům z Ukrajiny. Působí od počátku v krajském asistenčním centru pro ukrajinské uprchlíky, kterým prošlo za uplynulý rok více než 20.000 uprchlíků. Tisícům z nich pomohla adaptovat se a zapojit do života.

První výročí ruské invaze na Ukrajinu si v Královéhradeckém kraji připomněli i na dalších místech. Například také při zahájení audiovizuálního projektu Lenky Němečkové nazvaného Modlitebník – Křížová cesta totality v Porotním sále jičínského zámku. Atelier Ščigol ve spolupráci s městem tímto projektem navázal na prosincovou výstavu Křížové cesty totality v jičínské synagoze výtvarníka ukrajinsko-židovského původu Michaila Ščigola.

„Totalitní Rusko přesně před rokem napadlo svobodnou Ukrajinu. Boj za svobodu s totalitou stále není u konce a často přináší nejtěžší oběti. Tento boj mimořádně rezonuje právě dnes a téma projektu jej odráží,“ uvedli organizátoři výstavy.

Dnes uplynul od začátku ruské invaze na Ukrajinu rok, pietní shromáždění či protestní akce proti ruské agresi se konaly na řadě míst ČR.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. února 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář