Křesťan dnes

Lula se před 2. kolem brazilských prezidentských voleb snaží oslovit evangelikály

Brasília – Vítěz prvního kola brazilských prezidentských voleb Luiz Inácio Lula da Silva se snaží před druhým kolem oslovit členy evangelikálních církví, mezi kterými má masivní podporu jeho soupeř a současný prezident Jair Bolsonaro. Lula evangelikálům adresoval otevřený dopis, ve kterém slíbil, že bude jako prezident dodržovat náboženskou svobodu a odluku státu a církví, uvedla dnes agentura AP. Na silnou podporu této skupiny voličů sází Bolsonaro, kterého veřejně podpořili vlivní evangeličtí pastoři.

V předvolební kampani Bolsonaro tvrdí, že návratem bývalého prezidenta Luly k moci by se Brazílie vydala cestou zemí, jako jsou Nikaragua či Venezuela, kde vládnou autoritářští prezidenti Daniel Ortega či Nicolás Maduro. Podle Bolsonara by jeho soupeř prosazoval v případě zvolení do prezidentského úřadu práva sexuálních menšin či rozvolnění pravidel pro potraty. To jsou přitom témata, na která jsou voliči z řad evangelikálních křesťanů citliví. Lula se snažil některé obavy rozptýlit otevřeným dopisem, ve kterém se zavázal, že bude dodržovat v případě zvolení do funkce prezidenta náboženské svobody.

SOUVISEJÍCÍPrezidentská kampaň v Brazílii: Lula ujišťuje, že nemá smlouvu s ďáblem

Náboženská otázka hraje v předvolební kampani velkou roli. Brazilská biskupská konference nad tím vyjádřila politování. Jeden z hlavních představitelů katolické církve v Brazílii, kardinál Odilo Scherer, prohlásil, že mu současné časy připomínají dobu nástupu autoritářských režimů, a to hlavně fašismu.

Evangelikální křesťané jsou nakloněni více Bolsonarovi, který je sice katolíkem, ale jeho manželka je horlivou evangelikálkou. Podle průzkumů u katolíků převažuje podpora Lulovi. Ten nedávno musel popřít zprávy, že uzavřel smlouvu s ďáblem, aby vyhrál prezidentské volby.

Počet evangelíků v Brazílii rychle roste, zatímco podíl katolíků klesá. Do roku 2032 by se evangelíci mohli stát nejpočetnější náboženskou skupinou v zemi, řekl agentuře AP demograf José Eustáquio Diniz Alves.

Podle průzkumů si Lula nyní udržuje nad Bolsonarem náskok několika procentních bodů. V prvním kole ale průzkumy předpovídaly Bolsonarovi mnohem méně hlasů, než kolik jich nakonec dostal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. října 2022 Foto: Wikimedia Commons – Lula

Exit mobile version