Manželka prezidenta Jimmyho Cartera Rosalynn, která svou vírou „inspirovala svět“, zemřela ve věku 96 let

Ve věku 96 let zemřela v neděli bývalá první dáma USA Rosalynn Carterová, kterou prezident Jimmy Carter nazval „prodloužením mého já“.

„Paní Carterová, vedena svou pevnou vírou a odhodláním sloužit, využívala svou platformu hluboce smysluplným způsobem,“ napsala podle zpravodajského portálu Premier Michelle Obamová v příspěvku na sociálních sítích a dodala, že je vděčná za dobré rady a pomocnou ruku, které se jí od její předchůdkyně dostalo během jejího vlastního působení v Bílém domě.

SOUVISEJÍCÍZemřel astronaut Apolla 8, který z vesmíru četl biblickou pasáž o stvoření 

Rosalynn Carterová před několika dny nastoupila do hospicové péče doma v Plains ve státě Georgia a zemřela v kruhu rodiny, uvádí se v prohlášení, které vydala nezisková organizace Carter Center, kterou manželé založili.

Carterovi byli aktivní v komunitě v Plains, mimo jiné v baptistickém sboru Maranatha, kde Rosalynn sloužila jako diakonka a Jimmy jako diakon a dlouholetý učitel nedělní školy, a to i po odchodu z Bílého domu.

Jimmy Carter, demokrat, byl prezidentem v letech 1977-1981. Se svou ženou byli nejdéle ženatým prezidentským párem USA, vzali se v roce 1946, když jemu bylo 21 a jí 18 let.

„To nejlepší, co jsem kdy udělal, bylo, že jsem si vzal Rosalynn,“ řekl Carter v roce 2015 kabelové televizi C-SPAN. „To je vrchol mého života.“ 

Než byl Carter v roce 1976 zvolen prezidentem, byla Rosalynn mimo Georgii téměř neznámá. Tam byl její manžel, původně farmář pěstující burské oříšky, guvernérem. V roce 1980 prohrál svou kandidaturu na znovuzvolení s republikánem a hollywoodským hercem Ronaldem Reaganem.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 22. listopadu 2023 Foto: Wikimedia Commons – Rosalynn Carterová

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář