Zemřel astronaut Apolla 8, který z vesmíru četl biblickou pasáž o stvoření 

Frank Borman, astronaut, který vybral úvodní pasáže z knihy Genesis, aby je přečetl během první pilotované mise na oběžnou dráhu Měsíce, a na závěr štědrovečerního vysílání požádal Boha, aby požehnal všem na „dobré Zemi“, zemřel 7. listopadu ve věku 95 let.

Odhaduje se, že v roce 1968 poslouchala astronauty Apolla 8, kteří četli příběh o stvoření, asi miliarda lidí. Podle TV Guide si každý čtvrtý člověk na Zemi zapnul televizi ten den, kdy viděl, jak Borman, James Lovell a William Anders krouží nad skalnatým povrchem Měsíce.

SOUVISEJÍCÍ Ve věku 88 let zemřel zakladatel misijní organizace YWAM Loren Cunningham

Magazín Christianity Today informuje, že tito tři muži jako první opustili oběžnou dráhu Země a dosáhli nejbližšího vesmírného souseda lidstva. Úcta k tomuto okamžiku byla potvrzena přečtením prvních deseti veršů Bible. Slova mnohé nadchla, vyvolala trochu kontroverze a zmátla ty, kteří nedokázali pochopit souvislost mezi největším vědeckým dobrodružstvím moderní doby a starobylým náboženským textem.

Borman, člen episkopální církve, řekl, že se jen snažil najít něco „vhodného“ pro tuto příležitost.

„Nejsem fundamentalista. Nevěřím v doslovný výklad Bible, věřím v liberální výklad,“ vysvětlil následující rok časopisu Parade. „A přijímám její biblické poselství – že Bůh stvořil Zemi.“

Stejně jako mnoho dalších amerických astronautů, kteří se účastnili vesmírných závodů se Sovětským svazem, i Borman vnímal snahu dostat lidi na Měsíc jako vědeckou a technickou zkoušku, vlasteneckou soutěž a také jako něco hluboce náboženského. Opakoval to, co říkali jiní o zásadním duchovním aspektu kosmického výzkumu.

„Nevím o žádném člověku, který by mohl podniknout takovou cestu bez určité víry,“ řekl Borman novinářům. „Nebo alespoň já bych to nedokázal.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 19. listopadu 2023 Foto: Wikipedie – Frank Borman

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář