Křesťan dnes

Marek O. Vácha: Vztah k Bohu je něco jiného než vnější stavby

Praha – Kostely jsou zavřeny a duchovní život přesunul do rodin. Tento čas se tak stává příležitostí, aby si věřící budovali osobní vztah k Bohu, domnívá se Vácha.

Nové okolnosti se podle kněze a biologa Marka Váchy staly výzvou adaptovat se na neočekávanou situaci. V rozhovoru pro Deník N řekl, že zrušením mší a výuky na vysoké škole se jeho svět obrátil vzhůru nohama a do jeho života přišlo „absolutní vakuum.“ „Neuvěřitelné. Je mi, jako bych zavrávoral nad propastí. Absolutní vakuum. Karanténa – nejlepší věc na světě.“

Pobyt v přísném kontemplativním klášteře ve Francii mu pomohl pochopit unáhlenost dnešního světa. Ticho tak umožnilo setkání se sebou samým a Bohem.

„První pocit byl přesně stejný jako teď. Že všichni pořád někam bezhlavě pádíme, všude spousta podnětů – a teď vás to zasekne. Velké ticho. Jak říkají vtipně kartuziáni, lidé takové zkušenosti hledají, protože se chtějí setkat s Bohem – a místo něj se setkají s někým velmi nečekaným, se sebou samým,“ říká Vácha pro Deník N.

V souvislosti s aktuální situací se zamýšlel také plzeňský biskup Tomáš Holub, zda právě tento čas omezení není příležitostí k tomu, aby se církev zabývala „změnou stylu pastorace.“

„Ptám se Boha i sám sebe: nevolá nás současná situace k hlubší změně ve stylu pastorace? Nemáme položit zásadní důraz na malá domácí společenství, na rodinnou církev? Není právě toto obrácení a obnovená víra v evangelium, jak jsme k tomu byli vyzváni na Popeleční středu?“ napsal na sociální síti.

Podle Váchy poznání toho, že vnější stavby nejsou nutné ke křesťanskému životu vede k tomu, že křesťané jdou „k podstatě“. „A že křesťané nebudou mít svátosti? V Koreji nebo v Japonsku je neměli desítky let – a přežili,“ poznamenal Vácha a dodal, že toto je čas na osobní modlitbu a Bibli.

Je přesvědčen že čeští věřící jsou „inteligentní a přemýšliví lidé,“ a snaží se o budování osobního vztahu s Bohem a nesouhlasí s názorem, že zdejší občané jsou takoví ateisté, jak se to o nich říká.

„Touhu po spiritualitě máme všichni, ať navenek říkáme cokoli. Je to touha, aby svět měl smysl. Hledáme všichni. Zatím jsme přišli na to, že to není v alkoholu, není to ani v jídle, ve sportu, v umění, v cestování ani v ničem, co se mění na vzorce akčních potenciálů, které směřují do center emocí v mozku, jakkoli ty věci samy o sobě jsou dobré,“ řekl pro Deník N Marek Vácha.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 21. března 2020  Foto: Marek O. Vácha

Exit mobile version