Materialismus, evangelium prosperity i dar jazyků jako důkaz spásy. S čím bojují indičtí evangelikálové? 

Američtí evangelikálové se vzdalují od ortodoxního chápání Boha a Písma. Letošní průzkum odhalil pět nejčastějších omylů amerických evangelikálů. Jsou to následující:

Ježíš není jedinou cestou k Bohu.

Ježíš byl stvořen Bohem.

Ježíš není Bůh.

Duch svatý není osoba.

Lidé nejsou od přírody hříšní.

SOUVISEJÍCÍ – Nejčastější falešná učení, která se šíří mezi evangelikály 

Magazín Christianity Today v této souvislosti oslovil tři křesťanské lídry z Bengalúru, Čennaje a Nového Dillí, aby zjistil, jaké moderní hereze jsou v Indii rozšířené a jak jim mohou věřící čelit.

Jacob Cherian, děkan fakulty na Southern Asia Bible College v Bengalúru ve státě Karnátaka pro Christianity Today uvedl: „Evangelikálové na Západě bohužel nemají monopol na moderní hereze, které volně definuji jako odchylky od obecně uznávaného biblického učení. Populární a nezdravé teologické směry si v Indii rychle nacházejí vstřícnou mysl“. 

Ačkoli křesťané věří v autoritu Písma, často podle Cheriana vytrhují pasáže z biblického kontextu. „Mnozí evangelikálové a charismatici podlehli měkké verzi evangelia prosperity, které učí, že Bůh dluží věřícím kromě nádherné budoucnosti v nebi také dlouhou a pohodlnou cestu tímto světem. To věřící nepřipravuje k tomu, aby s důvěrou v Boha čelili nemocem, tragédiím a smrti,“ poznamenal. 

Pastor John Simeon řekl, že mnozí křesťané svým životním stylem dávají najevo, že si vybírají jen to, co jim v Bibli vyhovuje. Poznamenal, že téměř 60 procent věřících by řeklo, že s Bibli je potřeba zacházet stejně jako s hinduistickými posvátnými texty. Dnešní nárůst indického nacionalismu také způsobuje, že křesťané se cítí jako občané druhé kategorie a váhají, zda sdílet s druhými zvěst evangelia. 

Profesor Samuel Richmond uvedl, že tamní křesťané jsou ovlivněni myšlenkami New Age a snaží se najít Boha v sobě. „Ateisté věří, že Bůh neexistuje. Křesťané naproti tomu věří, že Bůh existuje, ale svým jednáním ho popírají,“ konstatoval. To vede k rozporu mezi tím, co křesťané hlásají a jak žijí. Na jedné straně kážou o závislosti na Bohu, ale na druhé straně shromažďují materiální bohatství a touží po vlivu a moci.  

„A konečně, mnozí v indické církvi dnes učí a praktikují, že pokud nemáte dar jazyků, nejste spaseni,“ uvedl profesor Richmond pro americký evangelikální magazín. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 15. října 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář