Metodistické sbory opouštějí denominaci. Co bude následovat? 

Tento měsíc si připomínáme 100. výročí otevření Metodistické budovy na Capitol Hill, majestátní modlitebny naproti americkému Kapitolu a Nejvyššímu soudu. „Metodistický Vatikán“ byl postaven jako místo, kde metodisté prosazovali prohibici, a Clarence Darrow se mu vysmíval jako „nejbrutálnější a nejfanatičtější bandě od dob španělské inkvizice“. Umístění budovy podle něj umožňovalo metodistickým křiklounům „cítit dech kongresmanů cestou do Kapitolu“.

Od roku 1924 metodismus dlouho klesal z vrcholu svého amerického vlivu. Po většinu 20. století byl největší americkou protestantskou institucí. V loňském roce církev utrpěla schizma kvůli sexualitě, v jehož důsledku z denominace vystoupilo více než 7 660 převážně tradičních kongregací. Tento exodus, pravděpodobně největší církevní rozkol v Americe od občanské války, představuje 25 % z někdejších 30 000 amerických sborů Sjednocené metodistické církve.

Exodus

Termín pro vystoupení sborů ze Sjednocené metodistické církve, která byla třetí největší náboženskou organizací v Americe, vypršel 31. prosince. Vystupující sbory potřebovaly souhlas řídících regionálních orgánů a poslední takové hlasování se uskutečnilo 14. prosince, kdy texaská konference se sídlem v okolí Houstonu schválila další čtyři odchody z denominace, celkem 319 – neboli 51 procent z někdejších 621 sborů.

SOUVISEJÍCÍKonzervativní metodisté stojí na křižovatce a řeší jak dál 

Konzervativní kongregace se snažily odejít podle dočasného církevního zákona před příští řídící generální konferencí, která se bude konat 23. dubna až 3. května 2024 v Charlotte v Severní Karolíně. Od ní se všeobecně očekává, že v nepřítomnosti mnoha tradicionalistů konečně liberalizuje církevní pravidla v oblasti manželství a sexuality. Sjednocené metodistické hnutí bude téměř poslední z kdysi hlavních protestantských denominací, která se bude liberalizovat.

Církevní majetek vlastní denominace prostřednictvím místních regionálních konferencí. V roce 2019 na mimořádné generální konferenci, která z 53 procent potvrdila tradiční učení o manželství a sexualitě, vytvořili delegáti dočasné pravidlo, které umožňuje sborům odejít s majetkem. Vystupující sbory musely hlasovat dvěma třetinami a zaplatit denominaci vysoké výstupní poplatky. Malé sbory platily tisíce dolarů a větší sbory musely zaplatit statisíce – někdy i miliony.

Problémy

Na rozdíl od jiných historicky liberálních hlavních denominací, jako jsou episkopální církev a presbyteriánská církev, se metodismus v otázce lidské sexuality nikdy neliberalizoval. Bylo to díky delegátům z jejich rostoucích církví v Africe, kde je 7 milionů metodistů, zatímco v Americe jich bylo před vystoupením méně než 6 milionů. Konzervativci v USA, kteří byli ve shodě s těmi v Africe, bránili liberalizaci po celá desetiletí.

Američtí biskupové, církevní organizace, semináře a většina duchovních jsou však v drtivé většině progresivní a stále častěji odmítají prosazovat církevní právo. Kennetha Bigham-Tsaiová, která nyní předsedá Sjednocené metodistické církvi v Iowě, při úspěšné kandidatuře na biskupku v roce 2022 prohlásila: „Ne, není důležité, abychom se shodli na tom, kdo je Kristus“. Rozvedla to takto: „Bůh se stal tělem, ale ne konkrétním tělem. Kolem toho není úplná shoda. Bůh se vtělil do kultury, ale ne do jedné kultury.“ Také floridský biskup Ken Carter v roce 2022 vysvětlil: „Věřím v naši tradiční, ortodoxní víru, která je zakořeněná v Písmu, ale vždy jsem také věřil, že musíme přizpůsobovat naše učení a Písmo měnícím se životním okolnostem, kterým jako lidé čelíme.“

SOUVISEJÍCÍ – Těžiště globální církve se mění. Budoucnost třetí největší denominace je už napsaná

Po Generální konferenci v roce 2019 se liberálové a konzervativci dohodli na vyjednaném rozdělení církve, které by pravděpodobně schválila Generální konference plánovaná na rok 2020. Pandemie konferenci opakovaně odložila a liberálové od ní ustoupili. Tradicionalisté, vědomi si termínu 2023, tedy zorganizovali své hromadné odchody.

Sjednocená metodistická církev se do značné míry vyhnula vleklým soudním sporům, které zažila episkopální církev. Došlo však k církevním výbuchům. Sedmi sborům v Arkansasu, Virginii a Severní Georgii byly odepřeny odchody, což donutilo sbory opustit nyní většinou prázdné objekty. Jednomu velkému společenství u Atlanty odmítla konference Severní Georgie odchod v sobotu odpoledne a v neděli ráno většina jeho věřících sloužila bohoslužby naproti přes ulici v kapli pohřebního ústavu. Jiné sbory nedosáhly dvoutřetinové většiny pro odchod a frustrovaná většina pak přesto denominaci rychle opustila. 

GMC

K nové Globální metodistické církvi (GMC), která zahrnuje církve z USA, Afriky, Filipín a Evropy, se dosud připojilo více než 4 300 odcházejících sborů. Mnoho dalších amerických sborů se k ní připojí, ale některé jsou skoupé na slovo kvůli ztrátě autonomie. Americké protestantské křesťanství je stále více nedenominační, mladí lidé se jen zřídka řídí kdysi silnou vícegenerační denominační loajalitou. Téměř všechny americké denominace, liberální i konzervativní, upadají.

GMC bude v mnoha ohledech připomínat nedenominační typ společenství. Na rozdíl od tradičních denominací nebude mít velké organizace, oficiální semináře, nakladatelství ani mocnou hierarchii. Bude však mít závazné církevní učení. Sbory budou mít větší autonomii – GMC například umožňuje sborům vlastnit svůj majetek.

Budoucnost 

Když starý metodismus v roce 1924 postavil Metodistickou budovu na Kapitolu, byla to velká, sebevědomá národní denominace, která se považovala za správce americké civilizace. Prohibice, zavedená ústavním dodatkem, byla posledním velkým politickým tažením metodismu. V budově nyní sídlí většinou opomíjená progresivní náboženská propagace. A Sjednocená metodistická církev, kdysi čítající 11 milionů členů, se nyní – po desetiletích úpadku umocněného nedávným rozštěpením – blíží ke 4 milionům, přičemž demografická budoucnost je neutěšená.

Nová GMC se sítěmi dalších odcházejících sborů bude představovat rozsáhlé, ale stále ještě kontrakulturní náboženské povstání. John Wesley, kněz anglikánské církve z 18. století, který založil metodismus, aby obnovil církev i společnost, by však tento model poznal.

Ať už prostřednictvím GMC nebo jiných vznikajících sítí sborů, obnovený metodismus by mohl mohutně přispět k vitalitě křesťanství v Americe. Metodismus se ve své podstatě zaměřuje na osobní a společenskou svatost, přičemž cílem je křesťanská dokonalost. Toto úsilí o svatost může být posilující a transformující. A nepotřebuje snad církev v Americe více hledačů svatosti, kteří jsou poháněni milostí?

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Mark Tooley je prezidentem Institutu pro náboženství a demokracii a redaktorem časopisu Providence zaměřeného na zahraniční politiku a národní bezpečnost.

Zdroj: The Gospel Coalition Datum: 4. února 2024 Foto: Wikimedia Commons – Metodistická budova

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář