Metodističtí biskupové z celého světa řeší krizi. Církev opustilo více než 2 400 kongregací   

Chicago – Tento týden se v Chicagu poprvé od pandemie a od založení konzervativní Globální metodistické církve, vytvořené pro metodistické kongregace, které se chtějí oddělit od denominace kvůli LGBT manželstvím, osobně setkalo asi 100 aktivních a emeritních biskupů z celého světa.

Biskup Thomas Bickerton řekl Radě biskupů Sjednocené metodistické církve, že nastal čas na obrat, protože denominace ztrácí církve od roku 2019, kdy na zvláštním zasedání Generální konference schválila plán na vyčlenění sborů, které chtějí odejít z „důvodů svědomí“ souvisejících s jejich přesvědčením o sexualitě. Religion News Service uvádí, že církev na desítky let uvízla v neshodách ohledně ordinaci a manželství svých LGBT členů.

SOUVISEJÍCÍSjednocenou metodistickou církev kvůli tématu LGBT opustilo už více než 1 800 kongregací 

„Existuje cesta, jak se z této složité situace dostat ven. Záleží však zcela na tom, kam upřeme svůj zrak – ne na problémy tohoto světa, ale na dobrotu Božího milosrdenství,“ řekl podle Religion News Service Bickerton během pondělního živě přenášeného projevu. 

Biskupova slova zazněla přesně rok po zahájení činnosti Globální metodistické církve.

Globální metodistická církev oficiálně zahájila svou činnost 1. května 2022 poté, co bylo zasedání Generální konference Sjednocené metodistické církve již potřetí odloženo z důvodů souvisejících s pandemií. Očekávalo se, že delegáti tohoto zasedání budou hlasovat o návrhu na faktické rozdělení denominace a vyčlenění peněz na vytvoření nové teologicky konzervativní metodistické denominace.

Podle nejnovějšího sčítání United Methodist News Service se od roku 2019 oddělilo od Sjednocené metodistické církve více než 2 400 kongregací. Většina z nich – přibližně 2 000 sborů a 2 450 duchovních, včetně tří bývalých biskupů – se připojila ke Globální metodistické církvi, uvedl reverend Keith Boyette, který novou denominaci nyní vede. A další sbory po celém světě oznámily svůj záměr připojit se ke Globální metodistické církvi, uvádí se na webových stránkách nové denominace.

Podle Bickertona, předsedy Rady biskupů Sjednocené metodistické církve, jsou ti, kdo vedou denominaci, „unavení, opotřebovaní a zranitelní“. „Není pochyb o tom, že druhá vlna odchodů si vybrala svou daň. V rozhovorech s mnohými z vás není těžké vycítit únavu, zklamání, hněv, smutek a zmatek,“ řekl.

Očekává se, že v letošním roce, kdy se regionální výroční konference scházejí na pravidelných setkáních a mimořádných zasedáních, dojde k dalším odchodům.

„Přiznám se vám, že už se nemohu dočkat, až to všechno skončí. Chci, abychom přestali mluvit o odchodech. Mám upřímné obavy, že jsme strávili více času nad těmi, kteří odcházejí, než abychom soustředili energii na ty, kteří zůstávají,“ řekl.

Podle Bickertona bude Sjednocená metodistická církev vypadat do budoucna jinak. Příliš mnoho se toho podle něj změnilo a očekává „výrazný pokles členů denominace“.

Zároveň je však vybídl, aby hledali nové příležitosti. „Měli bychom počítat s menším počtem biskupů a přepracovaným pracovním plánem k naplnění našeho poslání. Nemůžeme pracovat s tím, co není. Můžeme to však vnímat jako dlouho odkládanou příležitost k novému nastavení této denominace,“ řekl podle Religion News Service. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 4. května 2023 Foto: UM News – biskup Thomas Bickerton

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář