Křesťan dnes

Mezi pastory nepanuje jednota ohledně desátků. Většina se domnívá, že není nutné dávat 10 procent

Přestože mnoho denominací podporuje odevzdávání desátků – tedy 10 % z příjmu církvi – jako biblické přikázání, k tomuto tradičnímu názoru se hlásí jen menšina pastorů. Ukazují to data z nové studie od společnosti Barna.

Výsledky průzkumu publikované ve spolupráci se společnostmi Generis a Gloo, ukázaly, že pouze menšina Američanů, kteří se označují za křesťany, dává 10 % svých příjmů církvi i v praxi.

Americký list The Christian Post uvádí, že průzkum, který proběhl na vzorku 2 016 dospělých občanů Spojených států, poukázal také na to, že mezi pastory nepanuje shoda ohledně praxe, které se v posledních měsících zřekli vysoce postavení pastoři, jako je například televizní evangelista Creflo Dollar.

SOUVISEJÍCÍ„Mýlil jsem se,“ pastor Creflo Dollar vyzval kongregaci, aby se zbavila jeho knih o desátcích 

Zatímco většina pastorů ve studii nepovažuje dávání mimo církev za dávání desátků, 70 % z nich uvedlo, že dávání desátků nemusí být striktně finanční. A pokud jde o to, kolik finančních darů by bylo přijatelným desátkem, pouze 33 % je pro tradičních 10 %.

Dalších 21 % pastorů nedoporučilo žádný konkrétní podíl z příjmu, který by křesťané měli dávat, ale navrhlo, že by to mělo být „dost na to, aby to bylo považováno za oběť“. Téměř podobný podíl pastorů, 20 %, uvedl, že křesťané by měli dávat tolik, kolik jsou ochotni.

Studie také odhalila, že koncept desátků není ani mezi dospělými Američany, a dokonce ani mezi křesťany zvlášť, dobře pochopen.

Pouze přibližně dva z pěti dospělých Američanů ve studii uvedli, že pojem „desátek“ znají a dokážou ho definovat. Podobný podíl respondentů uvedl, že tento pojem zná, zatímco 22 % respondentů uvedlo, že sice tento pojem znají, ale nedokážou ho definovat.

Mezi křesťany obecně dokázala méně než polovina s určitostí říci, co je to desátek. Více než polovina praktikujících křesťanů, 59 %, měla větší povědomí o desátku a jeho významu, zatímco 99 % pastorů tradičnímu pojmu rozumí.

Studie dále uvedla, že bylo zjištěno, že pouze 21 % křesťanů dává 10 % svých příjmů místní církvi, zatímco 25 % nedává své církvi vůbec nic. Mezi praktikujícími křesťany studie zjistila, že 42 % dává své církvi alespoň tradičních 10 %.

„Církevní představitelé a křesťané se mohou ptát, zda záleží na tom, že desátek vypadne z důležitých témat. Koneckonců, církevní dary by neměly být redukovány na rovnici a upřímné, úctyhodné štědrosti lze dosáhnout s hlubokou znalostí desátku nebo bez ní,“ poznamenal Barna. „Přesto, když se základní, biblická myšlenka křesťanského správcovství stává mlhavým pojmem, vhodně to vyvolává otázky – o tom, jak dnešní křesťanské instituce přistupují k financování a finančním zdrojům.“

Christian Post dodává, že nedávná studie ukázala, že pouze přibližně 13 % evangelikálů dává tradiční desátky a polovina z nich dává méně než 1 % svého příjmu. Studie Faktor štědrosti: Evangelikálové a dárcovství od Grey Matter Research a agentury Infinity Concepts ukazuje, že průměrný evangelikál dal za posledních 12 měsíců 1 923 dolarů církvi a 622 dolarů na charitu, celkem tedy 2 545 dolarů. Studie také ukázala, že lidé, kteří se více angažovali ve své církvi a víře, měli tendenci dávat více své církvi.

V červenci se kontroverzní televizní evangelista Creflo Dollar, jeden z nejzarytějších zastánců amerického evangelia prosperity, zřekl desátků a všech svých předchozích učení na toto téma. 

Své stoupence také vyzval, aby „zahodili všechny knihy, kazety a videa, která jsem

kdy natočil na téma desátků“, ale dodal, že se za svůj omyl neomluví.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 19. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – Creflo Dollar

Exit mobile version