Milan Kajínek o novém komiksu: Komunistická strana Číny má v rukou absolutní moc

Milan Kajínek stojí za vznikem komiksu, který poukazuje na problém politických vězňů v Číně.

Proč jste se rozhodl poukázat na problém politických vězňů v Číně právě komiksem?

Komiks, to je takový univerzální, mezinárodní jazyk. Je to taková populární forma, kterou je možná lidem něco sdělit. Je to také dostatečně důstojné médium k vyprávění o důležitých, skutečných událostech. Proto jsem se pro něj nakonec rozhodl.

SouvisejícíMarta Kubišová podpořila projekt Komiksem proti totalitě

Jaká bude dějová linie samotného komiksu?

Příběh začne v roce 2006 a bude sledovat osudy dívky, která pod tlakem okolností vyhledá pomoc u zprostředkovatele transplantací orgánů v čínské nemocnici. Odlétá do Číny, aby si tam nechala za vysokou částku transplantovat srdce. Na místě naráží na celou řadu podivných událostí – nikdo jí nechce prozradit jméno dárce, na nic se nesmí ptát, datum a čas operace životně důležitého orgánu je naplánován několik týdnů dopředu.

Před nemocnicí náhodně naráží na novináře, který pátrá po důkazech o zatajované epidemii ptačí chřipky H5N1. Během vyšetřování náhodně objeví zadržovací tábor s několika tisíci vězni, který sousedí s nemocnicí. Od zaměstnankyně nemocnice se dozvídají, že umístění tábora není pouhou shodou okolností. Lidé z tábora jsou přiváženi do nemocnice, kde jim odebírají orgány, aby je za vysoké sumy transplantovali zájemcům z Číny i ze zahraničí.

Potom se rozběhne příběh o mezinárodním vyšetřování, které odhaluje rozsáhlý obchod s orgány vězněných příznivců meditační praxe Falun Gong, Ujgurů, křesťanů a Tibeťanů, který řídí představitelé komunistické strany.

Kdo všechno se do projektu zapojil?

Zapojili se především profesionální čeští kreslíři, jejichž jména prozatím udržujeme v anonymitě, kvůli jejich klidu a bezpečnosti.

Projekt se rozšířil do mezinárodní spolupráce s přáteli v Maďarsku, Švýcarsku a USA. Nebráním se ani spolupráci s dalšími zeměmi.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Jaké je podle vás momentální vnímání Číny v České republice?

Když řeknete slovo Čína, tak je třeba hned na začátku jasně rozlišovat. Čína je země, geografická část území v Asii. Je to také domov více než 900 milionů rolníků, dělníků a obyčejných lidí. Potom je zde přibližně 300 milionů členů komunistické strany a jejich rodiny.

Také můžeme ještě mluvit o prastaré Číně a prastaré čínské kultuře a jejím kulturním dědictví.

O prastaré čínské kultuře je toho známo celkem málo. Obsahovala velmi vzácné duchovní, umělecké a vědecké poklady. Po tisíciletí se v Číně vystřídalo na 20 různých dynastií. Žila zde celá řada králů jednotlivých království a císařů, kteří jako „králové králů“ celou říši spravovali.

Je zde také hluboká tradice škol taoismu a buddhismu, které však byly spolu s kulturním dědictvím za vlády komunismu téměř nenávratně zničeny a dnes paradoxně přežívají především v zahraničí.

V kontextu s dnešní Čínou se často hovoří hlavně o tom, jak se tam chová Komunistická strana Číny, která má v rukou absolutní moc a praktikuje zde totalitní režim. Dále také v kontextu ekonomickém, kdy se řada západních podniků a podnikatelů vydala do Číny vydělávat jmění.

Názor lidí na násilné kampaně čínského režimu proti disidentům, menšinám nebo věřícím jsou samozřejmě spíše negativní. Ale ekonomické zájmy, které mají velké společnosti v Číně, často ovlivňují postoje politiků nebo celých vlád a také ovlivňují mediální pokrytí událostí v Číně.

Takže představy lidí mohou být v důsledku toho do určité míry zkreslené, protože neznají úplný obraz nebo nedostávají dostatečné informace.

Někdy také určitá propaganda vylepšuje obraz čínského režimu na západě nebo zužuje zpravodajství o Číně na oblast „oboustranně prospěšné ekonomické spolupráce“.

Autor: Michal Nosál Datum: 24. dubna 2021 Foto: davidandgoliath.cz

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář