Ministři zahraničí Číny a Vatikánu se nečekaně sešli k jednání

Vatikán – Mezi Vatikánem a Čínou se v pátek uskutečnilo mimořádně vzácné diplomatické setkání na nejvyšší úrovni. Podle prohlášení Vatikánu se na bezpečnostní konferenci v Mnichově setkali ministři zahraničí Vatikánu a Číny, arcibiskup Paul Gallagher a Wang I. Podle agentur to bylo zřejmě nejvyšší oficiální setkání obou stran za desetiletí. Vatikán a Čína nemají diplomatické vztahy od 50. let minulého století.

Podle oficiálního oznámení Vatikánu se jednání týkala dohody z roku 2018, která Vatikánu dává právo ovlivňovat výběr biskupů v Číně, života katolíků v Číně a boje Číny s novým koronavirem. Obě země doufají, že se „zvýší mezinárodní spolupráce na podporu občanského soužití a míru ve světě“. Oba představitelé diskutovali také o lidských právech a mezikulturním dialogu a shodli se na pokračování dvoustranného dialogu, ze kterého budou mít prospěch katolická církev i čínský lid.

Podle agentury Reuters by bylo toto setkání v minulosti něčím nemyslitelným. Vzájemné vztahy mezi Vatikánem a Čínou se však od podpisu dohody v roce 2018 zlepšily, i když konzervativní katolíci měli proti dohodě námitky a obvinili Vatikán, že se zaprodal komunistické vládě.

Činnost náboženských organizací musí v komunistické Číně schválit státní úřady, což vedlo k dlouholetému sporu s Vatikánem. Katolíci v zemi byli kvůli tomu rozděleni na neoficiální podzemní církev, která přísahala věrnost papeži, a oficiální Katolické vlastenecké sdružení, na které přímo dohlížel čínský stát. Obě strany nyní uznávají papeže jako nejvyššího vůdce katolické církve.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 15. únor 2020  Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář