Moskevský patriarchát zůstává členem Světové rady církví 

Po napjatém týdnu, který někdy provázely vášnivé výměny názorů, schválilo valné shromáždění Světové rady církví prohlášení k ruské invazi na Ukrajinu, které odsuzuje válku, ale mlčí k osobě patriarchu Kirilla, který otevřeně podporuje ruskou agresi a obhajuje Putinův režim. 

Prohlášení odsoudilo „tuto nezákonnou a neospravedlnitelnou válku“ a výslovně odmítlo „jakékoli zneužívání náboženského jazyka a autority k ospravedlnění ozbrojené agrese a nenávisti“ a zároveň vyzvalo všechny strany, aby se zdržely vojenských akcí v okolí Záporožské jaderné elektrárny.

Religion News Service informuje, že dokument vypracovaný shromážděním, které se sešlo v německém Karlsruhe, však pravděpodobně neuspokojí kritiky, kteří v posledních měsících vyzývali vedení SRC, aby zbavilo ruskou církev členství v ekumenickém orgánu.

SOUVISEJÍCÍRuský patriarcha Kirill vyzval k modlitbám za Putina a armádu

Na moskevského patriarchu již Spojené království kvůli jeho rétorice uvalilo sankce. O podobných sankcích jednala i Evropská unie, ale údajně od nich upustila poté, co zasáhl Viktor Orbán, maďarský premiér a spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina.

Kirill strávil roky tím, že nastínil to, co je všeobecně považováno za duchovní základ invaze, a položil základ pro náboženské ospravedlnění pro znovuzískání ruské sféry vlivu na Ukrajině i jinde s odkazy na „Svatou Rus“ nebo „ruský svět“. Začátkem tohoto roku stovky pravoslavných teologů a učenců prohlásily tento koncept za herezi.

RNS dále uvádí, že na úvodní tiskové konferenci 31. srpna oznámil odstupující generální tajemník SRC Ioan Sauca, rumunský pravoslavný kněz, že ústřední výbor odmítl snahy kritiků o vyloučení ruské církve.

„V SRC existuje svobodný prostor pro dialog a my se scházíme ne proto, že spolu souhlasíme, ale proto, že se neshodneme,“ řekl Sauca s tím, že návrh na vyloučení Rusů byl jednomyslně zamítnut.

Sauca uvedl, že on a další lidé letos navštívili Ukrajinu a že na shromáždění budou přítomni zástupci Ukrajiny jako pozorovatelé. V následujících dnech se však zdálo, že se jakákoli naděje na zprostředkování formálního dialogu mezi Ukrajinci a členy ruské pravoslavné církve během jednání rozplynula.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier vystoupil na shromáždění a ve svém projevu vyzdvihl postoj některých Rusů. Poznamenal, že zatímco řada ruských pravoslavných kněží se vyslovila proti válce a čelila za to soudnímu řízení, církevní představitelé aktivně podporovali vojenské akce ruské vlády.

„Hlavy ruské pravoslavné církve v současné době vedou své členy a celou svou církev nebezpečnou a vskutku rouhavou cestou, která je v rozporu se vším, čemu věří,“ řekl podle RNS Steinmeier.

„Musíme se ozvat, také zde v této místnosti, na tomto shromáždění, proti této propagandě namířené proti svobodě a právům občanů jiné země, proti tomuto nacionalismu, který svévolně tvrdí, že imperiální sny diktatury o hegemonii jsou Boží vůlí,“ řekl prezident.

Steinmeier ocenil přítomnost ruských pravoslavných delegátů v sále a požádal ostatní účastníky shromáždění, aby je „nešetřili pravdou o této brutální válce a kritikou role jejich církevních představitelů“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 17. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Kirill

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář