Můj boj s depresemi

Žijeme ve světě plném bolesti a trápení. Všude kolem nás jsou lidé, kteří trpí tichou bolestí kvůli něčemu z jejich trýznivé minulosti či přítomnosti nebo kvůli obavám z budoucnosti.

Deprese může postihnout kohokoliv. Zdá se, že imunitu dokonce nenabízejí ani  filozofické nebo náboženské názory. Romanopisec William Styron (1925–2006) nazval depresi „strašnou a nesnesitelnou nemocí“ a přirovnal ji ke „skutečné kvílivé bouři v hlavě člověka“.  Nikdo není v bezpečí před depresí – dokonce ani před „závažnou depresivní poruchou“, což je diagnóza, kterou jsem si přečetl ve svých zdravotních dokumentech.

SOUVISEJÍCÍCharles Spurgeon věděl, co obnáší život s depresemi

Naštěstí deprese obvykle nepřijde přes noc, ale postupně.  Pokud budeme čelit pravdě o tom, jak se cítíme, a budeme mít odvahu promluvit si s někým, komu důvěřujeme, můžeme tyto pocity začít konstruktivně řešit.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Stejně jako naše těla potřebují k přežití potravu, vodu a vzduch, aby naše duše mohla fungovat, potřebuje příjem Božího slova, modlitbu a nějaké otevřené a pozitivní vztahy v kontextu zdravé církve.

Jasně červená vlajka je samozřejmě jakákoli sebedestruktivní myšlenka, že smrt by byla lepší než život – lepší buď pro vás, nebo pro někoho jiného. Tyto myšlenky signalizují, že potřebujete okamžitou pomoc od profesionálního poradce, který vám může předepsat léky, pokud je to nutné. Léky vám mohou umožnit jasně myslet a naslouchat těm, kteří se vám snaží pomoci. Můžete je potřebovat dlouhodobě, abyste překonali chemickou nerovnováhu, nebo je můžete potřebovat pouze dočasně.

Sebevražda však není jediným nebezpečím pro depresivní osobu. Deprese se může stát jedem, který narušuje vaše vnímání reality a vede ke špatným rozhodnutím, jako je samoléčba, řešení problémů alkoholem, drogami, sexem či jídlem. Někdy deprese emocionálně bolí natolik, že si lidé snaží ublížit fyzicky, aby přehlušili tu bolest. V některých případech to může být „pouze volání o pomoc“, ale vždy to signalizuje bolest a je třeba na ni reagovat. Emocionální bolest, neméně než fyzická bolest, může být tak nesnesitelná, že mnoho lidí udělá cokoliv, aby ji zastavili.

SOUVISEJÍCÍPapež předkládá kněžím dopis oběti zneužívání. „Moje duše je rozervaná na kusy“

U mně to začalo tím, že jsem se štípal, tahal za vlasy, mlátil hlavou o zeď a pak se řezal břitvou. Jakékoli takové myšlenky nebo chování jsou známkou toho, že se vaše emocionální bolest a vaše vnímání světa se vymkly kontrole a že musíte získat pomoc od někoho vyškoleného v zacházení s depresí.

Jak poznáte někoho, kdo potřebuje soucit a pomoc?

Musíme s lidmi mluvit, musíme se ptát a musíme pozorně naslouchat – nepřerušovat, nedávat nevyžádané rady, neříkat jim o někom jiném, koho známe.

Záchranná vesta přátelství

Zoufale jsem toužil po někom, kdo by se zeptal, jak se mám a nechal mě mluvit o tom, co se děje a jak jsem se cítím – ne jen jednou nebo párkrát, ale pravidelně a dlouhodobě.

Asi před 20 lety jsem věděl, že takového přítele potřebuji, a tak jsem požádal jednoho muže ve sboru, aby se se mnou začal pravidelně scházet. Neznal jsem ho dobře, ale přicházel jsem s ním pravidelně do kontaktu a měl jsem pocit, že by se mohl stát dobrým přítelem. Měl jsem pravdu. Nakonec se zeptal, jestli by mohl přivést pár dalších kamarádů, a my čtyři plus pozdější jeden další kamarád, jsme po celá ta léta scházíme téměř každou sobotu ráno. Jíme, mluvíme, čteme a diskutujeme o Písmu a modlíme se. Bůh mi ty muže hodil jako záchrannou vestu.

Moje zkušenost s depresí mě naučila vážit si vztahů s ostatními lidmi v Kristově rodině. Nejdůležitější věcí bylo, že to přerostlo do prohlubujícího vztahu s Ježíšem, který mě ohromně obohacuje.   Každodenní modlitba a čtení Bible se již nestaly povinností, ale potěšením. Přišel čas, abych si sednul k Ježíšovým nohám – abych mu naslouchal, mluvil s ním a přijímal jeho vedení.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Ray Clendenen Zdroj: The Gospel Coalition Datum: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,,,

2 Komentáře

  1. Nejlepší přítel, učitel a rádce je Svatý duch ale člověk ho musí nejdříve poznat a naučit se s ním komunikovat. Důležité je vědět, že on velice dobře ví, jak je náš lidský živost složitý, protože jej sám prožíval v lidském těle a dobře ví jak tento svět nenávidí spravedlnost a dobro.

    Sám Ježíš musel být v těžkých depresích, nejvěrnější učedníci ho v kritické chvíli opustili, Petr ho dokonce i zapřel a to vše už Ježíš znal dopředu.

    A byl to právě nebeský otec, nespoutaný Svatý Duch, který stal při Ježíšově lidství až do konce. Až v poslední chvíli jej musel na mžik opustit v největším zármutku a duše Ježíšova pobyla tři dny v Šeolu ale duch byl jedním.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář