„Musíte růst“ – Matt Maher o tom, proč tolik křesťanů odchází od víry

Písničkář a vedoucí chval Matt Maher se nedávno vyjádřil k trendu dekonstrukce víry, který v posledních letech probíhá v americké církvi. 

Maher, držitel šesti cen GMA Dove Awards a devíti nominací na Grammy, je v evangelikálních kruzích známý díky populárním písním, jako jsou „Your Grace Is Enough“, „I Will Rise“, „Because He Lives (Amen)“, „Christ Is Risen“ a „Lord I Need You“, které se často zpívají při bohoslužbách. 

Maherovo nejnovější album „The Stories I Tell Myself“ obsahuje písně „The Lord’s Prayer (It’s Yours)“ a „Leaning“, na které se podílela jeho kolegyně Lizzie Morganová. 

SOUVISEJÍCÍFrontman kapely Skillet John Cooper o tom, proč se nevydal cestou progresivní teologie

Portál ChurchLeaders.com informuje, že Maher také nedávno vydal singl s názvem „The In Between“, který čerpá inspiraci z filmu „Vyvolený“, populárního dramatu zobrazujícího život a službu Ježíše. Konkrétně byla píseň inspirována epizodou seriálu, v níž se odehrává výměna názorů mezi Ježíšem a Máří Magdalenou. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

V nedávném rozhovoru pro Christian Headlines Maher vyslovil domněnku, že mladší evangelikálové hromadně odcházejí od víry, protože před krizí nerostli v duchovní zralosti. 

Téma dekonstrukce je již nějakou dobu předmětem diskusí, protože nemalý počet lidí, kteří vyrostli v evangelikálních církvích a domovech, přehodnocuje svou víru. 

SOUVISEJÍCÍStudie ukázala, jakou zkušenost mají pastoři s dekonstrukcí svých členů 

To dalo vzniknout „exevangelikálnímu“ hnutí, teologicky eklektické komunitě, které se daří na internetu. Ačkoli mají širokou škálu názorů na existenci Boha a přednosti křesťanské tradice, mnohé z nich spojuje společná a často nelehká zkušenost vyrůstání v evangelikálním prostředí. 

Maher se domnívá, že tento trend dekonstrukce lze přinejmenším zčásti přičíst nedostatku učednictví mezi křesťany v době dospívání.  

„Mnoho lidí odchází od své víry,“ řekl Maher v rozhovoru pro Christian Headlines. „Pokud se ve čtyřiceti letech díváte na Boha stejným způsobem, jako když vám bylo deset, musíte od toho odejít. Protože to není adekvátní víra pro čtyřicátníka, třicátníka nebo dvacetiletého člověka.“

Maher dále uvedl: „Musíte růst. Proto Pavel říká: „Když jsem byl dítě, přemýšlel jsem jako dítě, a teď odkládám dětské způsoby.“ Takže pro mě je to taková věc. Jak v životě rostu, život je čím dál nejistější, nedokonalejší, chaotičtější, bláznivější. A zjišťuji, že teď potřebuji Boha víc než dřív.“

„Myslím, že poučením pro mladé lidi je, aby si uvědomili, že Ježíš nejen zemřel na kříži, ale že trpěl a zemřel na kříži. Utrpení má ve skutečnosti vykupitelský aspekt. Není bezvýznamné, není zbytečné,“ poznamenal Maher. „Prožíval duševní úzkost, prožíval úzkost, prožíval jakési duševní vypětí tak, že z něj tekly kapky krve.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 8. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – Matt Mahler

Tags: ,,,,,

1 Komentář

  1. Vladimír Neškudla

    Myslím si, že je to obecný jev, nejen u evangelikálů. Když člověk zjistí (vědomě či nevědomě), že Boha v životě nepotřebuje, pak z Církve odchází (mentálně i fyzicky). Marketing, tradice, domluvy, kámoši nic nepomáhá. Síla „odstředivá“ převáží nad silou „dostředivou“ . Janovo evangelium je přesné – nic co není pevně spojeno s vinným kmenem nemůže přinášet život, je to suché a bude to odstřihnuto a vyhozeno či spáleno. Člověk, který je na Něm závislý v nějakém pohledu a žije z Boží prozřetelnosti (tj. nemá jinou možnost) zůstává.
    Denominace, nedenominace.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář