Myanmarská armáda cíleně ničí kostely v Čjinském státě

Loni v srpnu shodila stíhačka myanmarského letectva dvě bomby na vesnici Ramthlo v myanmarském Čjinském státě. Jedna z bomb zasáhla prostornou baptistickou modlitebnu v Ramthlo, prorazila díru ve střeše a zasypala dřevěné lavice prachem a troskami. Druhá bomba poškodila nedaleké domy a zranila sedm lidí.

O bombových útocích původně informovala Khit Thit Media, jedna z mála nezávislých zpravodajských stanic v zemi, a nezisková organizace Myanmar Witness nedávno útok ověřila pomocí geolokace a sběru digitálních dat. Vyšetřování potvrdilo tvrzení, že kostely ve většinově křesťanském Čjinském státě v Myanmaru čelí v současné občanské válce rozsáhlým škodám.

SOUVISEJÍCÍVlivný baptistický vůdce z Myanmaru byl odsouzen k šesti letům vězení

Letos v lednu zveřejnila organizace Myanmar Witness (projekt britského Centra pro informační odolnost) zprávu, v níž analyzovala 10 případů fyzického poškození čjinských kostelů v období od března do srpna 2023, z nichž většina se týkala leteckých útoků. Ke všem incidentům došlo v oblastech, kde platí stanné právo.

Podle Organizace pro lidská práva v Číně zničila myanmarská armáda od začátku vojenského převratu před téměř třemi lety v Čjinském státě nejméně 107 náboženských budov, včetně 67 kostelů. Také jinde v zemi dochází k stále častějšímu ničení modliteben, včetně buddhistických chrámů a kostelů. V polovině ledna vojáci junty vypálili 129 let starý katolický kostel v oblasti Sagaing.

Zpráva Myanmar Witness se sice nevyjadřuje k tomu, zda armáda cílí na kostely záměrně, ale čjinští křesťané a ochránci práv se domnívají, že tomu tak je. Tvrdí, že vláda považuje kostely za symbol křesťanské identity, útočiště pro odboj a útočiště pro vysídlené osoby.

„Vojenští piloti se cítí tak svobodně, že mohou útočit na kostely … protože jsme vyznávali jiné náboženství než oni,“ řekl Christianity Today jeden z čjinských křesťanských učenců, který si nepřál být jmenován z bezpečnostních důvodů. „Existuje dlouhá historie náboženského pronásledování vůči nám.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 16. února 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář