Národní knihovna vystavila Lipnickou bibli, k rukopisu se pojí řada otázek

Praha – Pozdně středověká Lipnická bible je od 1. září k vidění v Národní knihovně. Kodex, jehož část vznikla před 600 lety zřejmě v Lipnici nad Sázavou, do Česka zapůjčilo Muzeum bible ve Washingtonu. V Zrcadlové kapli Klementina bude vystaven do 15. září. Podle odborníků rukopis odráží neklidné doby, v nichž vznikal, a pojí se s ním řada otázek. Není například známo, jaké byly po staletí jeho osudy. Výstava návštěvníky seznámí s poznatky o možném původu bible a její podobou. Lze si prolistovat i digitální kopii kodexu.

Podle odborníků začaly písařské práce na bibli zřejmě v letech 1419 až 1420. Text v počátku zdobily iniciály typické pro pražské rukopisy před vypuknutím husitských válek. Později zřejmě písař odešel na odlehlejší místo, kde pokračoval. To, že byl text bible dokončen v roce 1421 v Lipnici, se zmiňuje už na jejích prvních stránkách. Badatelé míní, že písař pobýval právě v Lipnici nad Sázavou, opevněném městě s rozlehlým hradem. Další známé Lipnice v zemi byly vesnice.

SOUVISEJÍCÍNa hrad Lipnice nad Sázavou se vrátí bible z roku 1421, vystavená bude v létě

Ondřej Fúsik, který se na výzkumu bible podílel, dnes po otevření výstavy ČTK řekl, že není známé, s kým je vznik rukopisu spjat. Z obsahu je nicméně patrný odmítavý postoj k radikálnímu husitství. „Protože tam hodně mluví o poslušnosti, o uznávání autorit, ale jestli to byl umírněný husita, nebo to byl katolík, tak to bohužel nevíme,“ podotkl badatel z Univerzity Karlovy.

Na konci bible je zmíněno jméno současníka, jistého Matěje z Roudnice. „Matěj z Roudnice může být jeden z písařů, může být jeden z majitelů, může být iniciátor – tedy ten, který nechal rukopis vyrobit. Samozřejmě nevíme, jestli splňoval všechny tři role či dvě z nich, i ten iniciátor pak nemusí být majitelem. Jenom víme, že tam je Matěj z Roudnice,“ dodal Fúsik. Na samotném textu bible podle badatelů pracovali nejvýše dva lidé, většina je psána jednou rukou. Odborníci také zjistili, že hlavní písař měl zvláštní rukopis. Nebyl trénovaný a možná ani nešlo o „profesionála“.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Kniha obsahuje i část psanou „třetí rukou“, ovšem na původní foliaci, a 16 vložených listů, na nichž pracovalo několik dalších písařů. Podle Fúska však nelze určit, zda do knihy přibyly už během přípravy bible nebo o něco později. O desítky let mladší je však současná vazba knihy. Pochází z první poloviny 16. století. Fúsik podotkl, že kování je z Německa, což může znamenat, že si ho odsud tehdejší majitel rukopisu nechal dovézt, ale i to, že kniha už tehdy putovala Evropou.

Dosud totiž není známo, kdo bibli po staletí vlastnil, k Lipnické bibli se váží jen záznamy o majitelích v moderní době. Bible se ve 20. století objevila v západoevropských soukromých sbírkách a v 21. století ji zakoupilo Muzeum bible.

Expozice nazvaná Lipnická bible 1421–2021: Štít víry do neklidné doby představuje i čtyři kodexy z husitského období z fondů NK. Návštěvníci si mohou prohlédnout Studijní Nový zákon, Bibli Ondřeje z Rokycan, Bibli Sixta z Ottersdorfu, která obsahuje mnoho zdobených iniciál a svou výzdobou předčí samotnou Lipnickou bibli. Posledním vystaveným rukopisem bude Bible Jana Gaudencia, která byla v průběhu let doplněná o další texty, jako je například pojednání o neřestech a ctnostech, či o fragment, popisující překážky, zabraňující uzavření manželství z důvodu příbuzenství.

Vstup do expozice je zdarma, pořadatelé budou při velkém zájmu návštěvníků jejich počet ve výstavě regulovat. Lipnická bible byla od června do srpna vystavena také na hradě v Lipnici nad Sázavou.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. září 2021 Foto: Hithit.com – Lipnická bible

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář