Násilnosti v Jižním Súdánu si den před papežovou návštěvou vyžádaly 27 mrtvých

Juba – V předvečer dnešní návštěvy papeže Františka zahynulo v Jižním Súdánu při násilnostech mezi pastevci dobytka a členy milice 27 lidí. Agentuře Reuters to řekl jeden z okresních komisařů.

Bojovníci jedné z povstaleckých skupin nejprve ve Středním rovníkovém státě, ve kterém leží i jihosúdánská metropole Juba, zabili šest lidí z pastevecké komunity. Pastevci se pak ve čtvrtek pomstili a v nedaleké oblasti zabili 21 civilistů, včetně pěti dětí a těhotné ženy, uvedl Phanuel Dumo, komisař okresu Kajo-Keji.

SOUVISEJÍCÍPapež v Kongu vyzval ke vzájemnému odpuštění a ukončení konfliktu v zemi

Mírová dohoda, kterou v roce 2018 podepsaly hlavní strany občanské války z let 2013 až 2018, v posledních letech výrazně snížila násilí v Jižním Súdánu. Střety na nižší úrovni mezi znepřátelenými komunitami se ale pravidelně rozhořívají.

Papež přijede do Jižního Súdánu ze sousedního Konga. Doufá, že se mu podaří nastartovat mírový proces, jehož cílem je ukončit deset let trvající konflikt vedený převážně z etnických důvodů, který si vyžádal statisíce obětí. V jihosúdánské metropoli Jubě se k papeži připojí nejvyšší duchovní anglikánské církve, arcibiskup Justin Welby, a vysoký představitel Skotské církve Iain Greenshields.

Welby uvedl, že je posledním zabíjením zděšen. „Je to příběh, který je příliš často slyšet po celém Jižním Súdánu. Znovu apeluji na jiný způsob: aby se Jižní Súdán spojil za spravedlivý mír,“ uvedl na twitteru.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 3. února 2023 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář