Návštěva papeže Františka přiměla k návratu tisíce iráckých křesťanů

Jen několik let poté, co Irák obsadili bojovníci Islámského státu a terorizovali obyvatele, se křesťané vracejí do své domovské země.  Nedávná návštěva papeže Františka v Iráku zjevně dala naději věřícím, kteří před násilím uprchli do zahraničí.

Město Karakoš na Ninivské pláních vzdálené 20 minut od Mosulu, které dva roky okupovali bojovníci IS, je největším centrem s katolickou komunitou v zemi. Podle kněze Ammara Jaka, který provozuje centrum pro vysídlené rodiny, se již vrátilo 23 000 křesťanů.

SouvisejícíPapež v Iráku hovořil i s otcem dětí utonulých cestou do Evropy

Fionn Shiner z organizace Aid to the Church in Need řekl portálu Premier, že době Sadáma Husajna při sčítání lidu žilo v Iráku 1,4 milionu křesťanů a nyní je tam jich tam méně než 250 tisíc. Shiner podotýká, že k exodu křesťanů došlo už při válce v Iráku v roce 2003.

Měsíc po návštěvě papeže Františka, který si prohlédl Bagdád, Mosul, Ur a Irbíl však místní lidé z města Karokoš uvedli, že přítomnost hlavy katolické církve způsobila, že stále více křesťanů uvažuje o návratu do vlasti.

Revan Possa, který pracuje na rekonstrukci města Karokoš v rozhovoru pro ACN řekl: „Slyšeli jsme o rodinách, které plakaly, když viděly fotografie z papežovy cesty a přemýšlejí o návratu. Potřebujeme pomoc a podporu ze Západu, abychom tu zůstali. Mám rád tuto zemi a chci tu zůstat.“

SouvisejícíPomůže cesta papeže do Iráku zlepšit situaci tamních evangelikálů?

Joseph Guiliana, učitel a spisovatel, který se po životě ve Francii vrátil do Karakoše, uvedl, že Františkova návštěva připomněla iráckým křesťanům, že tam mají právo žít. „Potřebovali jsme tuto návštěvu, abychom se znovu naplnili nadějí: nadějí, že máme právo zůstat zde jako původní obyvatelé této země.“

„Jak místní křesťané, tak i ti, kteří žijí jako uprchlíci v Evropě a Americe, tak všichni si myslíme, že tato návštěva nám dává naději na život v Iráku. Jsem jedním z nich,“ cituje Gulliana portál Premier. „Po papežově návštěvě máme pocit, že nejsme sami. Cítíme, že jsme v bezpečí, protože někomu na nás záleží.“

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Chaldejský katolický kněz Araam Romel Kia však varoval, že perzekuce křesťanů neskončí bez podpory Západu. „Utrpení věřících bude pokračovat, pokud bude existovat islámská ústava, která nechrání práva křesťanů a jiných menšin.“

„Doufám, že papež na návštěvě požádá země, jež přijímají křesťanské uprchlíky, aby pomohly. Vrátit se do Iráku je nemožné,“ řekl Saad Hormúz, který uprchl ze severoiráckého Mosulu do Jordánska.

Skoro půl milionu iráckých křesťanů se vydalo do USA, jiní dali přednost Skandinávii nebo Austrálii. To je případ Rany Saídové, která z Mosulu uprchla před více než deseti lety. Když na Nový rok 2007 zemřeli její strýc a teta při palbě amerických vojáků, rozhodla se tato příslušnice syrské pravoslavné církve s manželem, že zůstanou. V roce 2008 ale uprchli do iráckého Kurdistánu před občanskou válkou, která zahrnovala i útoky na křesťany.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 9. dubna 2021 Foto: screenshot YouTube – papež František v Iráku

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář