Křesťan dnes

Navzdory ruské invazi míří na Ukrajinu tisíce židovských poutníků

Kyjev – Navzdory ruské invazi míří do ukrajinského města Umaň tisíce chasidských židů. Pouť podnikají každoročně k hrobu jedné z význačných osobností chasidského společenství rabína Nachmana z Braclavi na svátek Roš hašana, tedy v období židovského Nového roku. Ten letos připadá na 25. až 27. září. Informoval o tom list The New York Times (NYT), podle něhož věřící z Izraele a dalších zemí letos cestu podnikají navzdory varováním izraelských a ukrajinských úřadů před cestami do východoevropské země kvůli bezpečnostní situaci.

Očekává se, že letos cestu podnikne méně lidí než v předchozích letech, kdy se do Umaně vydávaly desítky tisíc chasidských poutníků, píše NYT. Podle mluvčího izraelského ministerstva zahraničních věcí Alona Laviho nicméně jen z Izraele dorazilo na místo už asi 4000 lidí a další zřejmě přicestují. Jsou to jen odhady, protože přesný počet lze jen těžko určit vzhledem k tomu, že na Ukrajinu se nyní z Izraele nelétá a poutníci do země míří přes okolní státy, řekl Lavi.

SOUVISEJÍCÍ Ukrajinský prezident Zelenskyj mluvil s papežem Františkem

Poutníci, kteří už v Umani pobývají, izraelským médiím řekli, že kromě přísnějších bezpečnostních kontrol na kontrolních stanovištích nebo u vstupu do rabínovy hrobky dopady války téměř necítí. Střední Ukrajina obecně nečelí stejnému nebezpečí jako frontová města na východě země, ale přesto tam není kvůli ruským raketovým útokům bezpečno. Izraelští a ukrajinští představitelé varovali, že v posledních týdnech ruské invazní síly vypálily střely i na tento region.

Ukrajinské velvyslanectví v Izraeli vyzvalo poutníky, aby se letos namísto cesty do Umani modlili, za „návrat míru na Ukrajinu a obnovení požehnané pouti“.

Do Umaně každoročně proudí desetitisíce židovských poutníků, aby se poklonili u hrobu rabína Nachmana z Braclavi, jenž oživil chasidské hnutí. Chasidismus se zformoval v první polovině 18. století v oblasti dnešního jihovýchodního Polska a západní Ukrajiny. Jeho zakladatelem byl rabín Israel ben Eliazar zvaný Baal Šem Tov, za jehož pravnuka je Nachman považován.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26. září 2022 Foto: Wikimedia Commons . ilustrační

Exit mobile version