Nechoďte na bohoslužby, vyzvali věřící s příznaky nemoci biskupové

Praha – Katoličtí biskupové vyzvali věřící v karanténě, s podezřením na nákazu novým typem koronaviru i s příznaky nemoci dýchacích cest, aby se neúčastnili bohoslužeb. Stejně mají postupovat kněží. Lidé by se také měli vzhledem k šířící se nákaze řídit pokyny státních úřadů. Na webu to uvedla Česká biskupská konference (ČBK), která sdružuje tuzemské katolické biskupy.

Biskupové apelovali na věřící, aby byli zodpovědní, chránili sebe, své blízké a všechny ve svém okolí. „Je třeba, aby se věřící, kteří mají příznaky nemoci dýchacích cest, mají podezření z nákazy koronavirem nebo jsou v karanténě, zdrželi účasti na bohoslužbách. To stejné platí pro kněze i další pomocníky při liturgii,“ napsala ČBK v prohlášení.

Lidé by podle biskupů neměli podceňovat upozornění státu. „Řiďme se pokyny kompetentních státních úřadů,“ vyzvali biskupové.

Krize ve Wu-chanu se pro křesťany stala příležitostí ke službě

Věřící by neměli šířit paniku, ale v klidu předcházet zbytečným komplikacím. „Jako věřící nezapomínejme na skutky křesťanského milosrdenství, na nemocné a ohrožené pamatujme modlitbou a nezapomínejme ani na účinnou pomoc těm, kdo ji potřebují,“ doplnila biskupská konference.

Česko mělo k pátečnímu večeru 19 potvrzených pacientů s nákazou koronavirem. Během pátku přibylo sedm nových případů, mimo jiné i roční kojenec. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) očekává, že v dalších dnech bude počet nakažených dál růst. Ministerstvo v pátek nařídilo, aby všichni lidé z Česka, kteří se budou ode dneška vracet z Itálie, zůstali na dva týdny v izolaci. Itálie je koronavirem nejvíce zasaženou evropskou zemí a většina nakažených v Česku přijela z této země.

Židé a Číňané se společně v Jeruzalémě modlili za ukončení koronaviru

Italská biskupská konference ve čtvrtek oznámila, že v nejhůře postižených regionech Lombardie, Benátsko a Emiglia Romagna se nebudou konat mše. Ačkoli se výslovně nezmínila o nedělních bohoslužbách, předpokládá se, že rušit se budou i ty.

Vedení regionu Lombardie, kde mají již na 1500 osob s koronavirem, chce dál rozšířit takzvané „červené zóny“, tedy oblasti, které jsou kvůli nařízené karanténě zcela izolovány od okolního světa. Od minulého týdne je v takové izolaci v provincii Lodi a Padova 11 měst a obcí, kde žije asi 55.000 obyvatel. Nyní by k nim měly přibýt v provincii Bergamo města Nembro a Alzano Lombardo, kde žije asi 25.000 obyvatel. O rozšíření karantény ale musí rozhodnout vláda.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK Datum: 7. března 2020  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář